Červená síla aneb proč byste měli jíst třešně
Třešně patří mezi nejoblíbenější ovoce českých zahrádkářů. Milují je děti i dospělí – zřejmě pro tolik variací jejich použití. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale můžeme z nich připravit celou řadu dezertů moučníků. Vhodné jsou také pro přípravu zavařenin, sirupů, marmelád a džemů. A nesmíme zapomenout ani na pálenky a alkoholické likéry. Pokud chcete vědět, proč jsou třešně tak zdravé, čtěte náš článek.
Foto: Pixabay
Třešně patří mezi antioxidanty
Třešně obsahují silné antioxidanty zvané antokyany. Patří k velké rodině fytonutrientů zvaných flavonoidy. Tyto antokyany jsou zodpovědné za sytě červenou barvu třešní a poskytují taktéž řadu zdravotních přínosů. Potenciální zdravotní přínosy třešní se poprvé objevily v 90. letech, kdy byla publikována řada studií popisujících obsah antioxidantů tohoto ovoce. Výzkumníci zjistili, že třešně mají vysokou antioxidační aktivitu.
Významný obsah třešní
Kromě toho, že třešně jsou dobrým zdrojem vitaminu C, obsahují také vysoké množství železa, draslíku, vlákniny a antioxidantů. Antokyany blokují zánětlivé enzymy, čímž snižují bolest. V tomto kontextu lze říci, že 20 třešní je desetkrát silnější než aspirin a má pozitivní účinky na odstraňování bolestí spojených s dnou a artritidou. To vše s nízkým obsahem kalorií, bez tuku a sodíku. Třešní jsou také považovány za vynikající zdroje boru.
Foto: Pixabay
Zdravotní přínosy třešní
Vzhledem k výše popsanému obsahu třešní můžeme odvodit, jaké zdravotní účinky třešně mají. Vzhledem k obsahu boru a vápníku zlepšují třešně zdraví kostí. Antioxidanty jsou zodpovědné za snížení rizika srdečních chorob a působí také jako prevence zánětlivých onemocnění, včetně rakoviny. Vitamín C přináší lepší imunitu a vláknina pomáhá regulovat trávení.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!