Červená řepa: Zavařování této vitamínové bomby
Jestliže bychom měli hledat nějakou plodinu doslova napěchovanou vitamíny, s největší pravděpodobností bychom se dostali k červené řepě. Právě ona dokáže nabídnout celou plejádu lidskému zdraví prospěšných látek. Jak je ale uchovat i v době, kdy již na zahrádce červenou řepu nenajdeme. Jednoduše, konzervováním. O pěstování červené řepy jsme již psali, a tak se zaměříme právě na zavařování této skvělé vitamínové bomby. Jak na něj?
Nejprve řepu uvaříme
V první řadě je zapotřebí červenou řepu sklidit, mechanicky zbavit zeminy a jiných nečistot. Následně poté celou bulvu kompletně uvaříme. Vyplatí se tak činit i se slupkou podobně, jako se řeší vaření brambor. Červená řepa si tak zachová svou barvu, jelikož z níž šťáva nepoteče tak expresním tempem ven. Po uvaření je třeba nechat řepu kompletně vychladnout. Poté ji již můžete oloupat a na struhadle nastrouhat do tvarů, které byste rádi v zavařovací sklenici měli. Tradičně se řeší kolečka s texturou anebo hranolky, případně u jemné malé kousky.
Následuje nálev
Nálev pro červenou řepu je velmi jednoduchý. Bohatě nám postačí následující ingredience:
- 1,5 l vody,
- 0,5 l octa,
- 5 dkg soli,
- 25 dkg cukru,
- troška drceného kmínu,
- 0,5 lžičky anýzu,
- 0,5 lžičky fenyklu.
A zavařujeme
Nakrájenou červenou řepu naskládáme do sklenic a postupně zaléváme již připraveným nálevem. Poté je zapotřebí sklenice dokonale zavřít a zavařovat. Bohatě postačí klasický hrnec. V něm přivedeme vodu k varu a následně se vše i se sklenicemi vaří zhruba po dobu 5 minut. Poté lze nechat sklenice přímo ve vodě vychladnout. Když se tak stane, vytáhnete je z vody a uskladníte optimálně do suchého chladnějšího prostředí. Ideálními prostory jsou bezesporu sklepy. Zavařená červená řepa se stane dokonalým zdrojem vitamínů po celou zimu.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.