Červci: nepříjemní škůdci, kteří mají v oblibě pokojové rostliny

Červci

V době vegetačního klidu stále musíte své rostliny alespoň občas zalít. Využijte této příležitosti k tomu, abyste zkontrolovali, zda se na nich nenachází nějací škůdci. Právě červci si totiž rádi pochutnávají na nejrůznějších pokojových rostlinách. Pokud jejich přítomnost neodhalíte včas, mohou se přemnožit a vaše pokojové rostliny zničit klidně i všechny. Proto je na místě ostražitost.

Co jsou červci?

Červci patří mezi velmi významné škůdce, kteří nesou latinský název Coccoidea. Existuje velká spousta druhů, z nichž nejškodlivější náleží do čeledi štítenkovitých, puklicovitých  a červcovitých. Červci se vyvíjí následovně: z vajíčka se líhne larva, z níž se pak vyvine dospělec. Tato proměna trvá většinou 35 až 45 dnů. Červci obvykle žijí až 8 měsíců – samice mohou za svůj život naklást až 350 kusů vajíček.

Mrtvé květiny

Uschlé květiny: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak červci vypadají?

Červci mají měkké tělo, které je obvykle tři až čtyři milimetry velké. Tělo je kryté typickými voskovými výpotky. Ty slouží k ochraně proti vlhkosti, která se tak nedostane k tělu tohoto škůdce. Díky těmto výpotkům vypadají červci tak trochu jako plíseň – a spousta lidí začne svou rostlinu léčit z plísní. Výpotky chrání tělo tohoto škůdce také před proniknutím insekticidního přípravku.

Jak poznat napadení červci?

Napadení může být na začátku velice nenápadné. Na listech rostlin se objevují světlá místa – to na těch místech, kde červci sáli. S postupem času ale můžeme zjistit, že rostlina neprospívá tak, jak by měla. Roste pomaleji, deformovaně nebo dokonce schne. Některé druhy červců mohou vylučovat kapalinu, kterou označujeme jako medovinu, která je černě zbarvená. Červci si pochutnávají na široké škále pokojových květin.

Jak se zbavit červců?

Červcům se můžeme bránit prostřednictvím lepových pásů, které umístíme do květináčů k pokojovým rostlinám. Samotnou přítomnost tohoto škůdce lze vyřešit prostřednictvím insekticidů, jako je například Careo, Applaud 25 WP, Raptol, Biool a další. Vyplatí se zlikvidovat všechny napadené části rostlin. Pokud vaše rostlina ještě není napadená, ale vy ji chcete ochránit, použijte biologickou ochranu: slunéčko Cryptolaemus montrouzieri (známé jako Biolaagens CrM). Napadené rostliny můžeme přetřít hadříkem namočený ve směsi vody s jarem nebo lihem.

Červci: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!