Čerstvá a chutná mrkev: Jak na pěstování a výběr odrůd, které vám zajistí mnohem větší výnos
Nic se nevyrovná čerstvé mrkvi vytažené ze záhonu. Jak pěstovat mrkev, abyste se dočkali kvalitní úrody? V čem tkví podstata úspěšného pěstování a následně bohaté úrody?
Pokud se chcete těšit z kvalitní a bohaté sklizně, je třeba zvolit vhodnou odrůdu, jakožto zajistit zeminu a poskytnout podmínky pro zdárný růst. Poradíme, jak na to.
Základem je příprava úrodné půdy
Pěstování samo o sobě není nikterak složité. Podstatné je připravit půdu pro výsev. Půdu je třeba nejprve řádně zpracovat. V případě malé zahrádky postačí rýč, velké záhony je lepší obdělat pomocí kultivátoru. Pakliže pěstujete mrkev na přímé konzumování, je lepší rozložit výsev do více termínů. Před samotným kypřením půdy, nezapomeňte přidat kompost, neboť chlévský hnůj není vhodný, protože mrkev nemá ráda přímé hnojení.
Kamenitá a přemokřená půda není vhodná, jelikož se v ní kořen větví, případně bývá postižen hnilobou. Ideální je lehká až středně těžká půda. Záhon musí být samozřejmě zbaven rovněž plevele. Je dobré přidat do půdy i trochu písku, rovněž není od věci přisypat i dřevěný popel, jenž je dezinfekčním prostředkem a současně i hnojivem. Pakliže chcete kvalitu zeminy ještě zvýšit, přimíchejte i několik lopat substrátu na zeleninu a květiny. Z pohledu volby stanoviště, je lepší zvolit slunečné a otevřené prostranství.
Správný výsev je zásadní
Nejlepší čas na výsev je od března až do poloviny července, a to přímo na záhon. Postupným výsevem si zajistíte přísun čerstvé mrkve po delší dobu. Optimální je zasít semena cca 1 až 2 cm do hloubky ve sponu 30×5 cm. Mrkve v období klíčení je citlivá na pravidelnost zálivky. Pokud dojde k hustému výsevu, je nezbytné jednocení. Vždy odstraňte slabé kusy a nechte silnější. Mezi jednotlivými rostlinkami by měla být vzdálenost cca 4 až 7 cm, po konečném vyjednocení ideálně cca 8 až 10 cm. Záleží na velikosti mrkve.
Foto: Pixabay
Odrůdy, které vybrat pro bohatou úrodu
Jarana F1 je raná odrůda mající kořen středně dlouhý, má nižší, ale pevné listy jsou optimální pro mechanickou sklizeň. Raná odrůda Rondo je určena pro přímý konzum, vyniká chutí díky vyššímu obsahu cukru a sušiny s vysokou odolností proti praskání. Poloraná odrůda Chamare je vhodná pro přímý konzum a lze ji i úspěšně skladovat. Pozdní odrůda Koloseum F1 vyniká dobrou skladovatelností, poskytuje vysokou sklizeň vyrovnaných kořenů s vyšším obsahem sušiny.
Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, ireceptar.cz
Náhledové foto: Pixabay