Černý pepř v zahradě? Použijte jej jako pesticid a repelent

Pepř

Černý pepř je běžně používané koření, které nás baví pro svou pikantní chuť. Avšak kuchyně není jediné místo, kde má své uplatnění. V zahradě se dá použít jako pesticid a repelent jednou. Tajemství se skrývá v jeho antibakteriálních vlastnostech. Můžete jej použít jako nálev nebo rovnou jej smíchat v půdě, kde odpuzuje různý hmyz, jako jsou například mravenci. Jak tedy černý pepř přesně použít a na jaké potíže?

Pepř jako insekticid

Černý pepř má botanický název Piper nigrum. Používá se v kuchyních po celém světě. V zahradě funguje jako insekticid, který si poradí proti bakteriím, houbám a hmyzu díky svému jedinečnému složení těkavých olejů, taninu a vysokého procenta alkaloidů (kapsaicin, piperin, piperylin). Jak pepř tímto způsobem použít?

  • Smíchejte teplou vodu a prášek z černého pepře (ideálně čerstvě mletý). Až směs vychladne, nastříkejte na rostliny. Postřik je pro rostliny naprosto bezpečný – voda zaschne a pepř zůstane na listech. Jeho vůně se bude linout kolem rostliny, čímž odpudí hmyz, který by si na rostlině jinak rád pochutnal.
Pepř
Foto: Unsplash

Odpuzuje mravence

Mravenci mohou znepříjemnit pobyt v zahradě a mohou také způsobit škody na rostlinách, které pěstujete. Proto je dobré udržovat jejich populaci pod kontrolou. Pálivost pepře zahubí nejenom mravence, ale také blechy a některý další hmyz. Pepř nevoní ani vašim domácím mazlíčkům, takže se jedná o skvělý způsob, jak jej držet od rostlin dál.

  • Rostliny, které chcete ochránit, stačí „ohraničit“ tenkou vrstvou mletého černého pepře. Už za pár dní můžete pozorovat snížení počtu mravenců.
  • Mletý pepř můžete zamíchat rovnou do půdy v okolí rostlin, které chcete chránit. Tuto metodu je možné použít i na rostliny v květináčích a jiných nádobách.
  • Vodní sprej z pepře je možné použít přímo na rostliny.

Pepř má antibakteriální vlastnosti

Antibakteriální vlastnosti můžeme v zahradě využít tak, že pepř použijeme jako prevenci šíření a vzniku různých chorob. Piperin je antibakteriální látka, která působí proti plísním a množení bakterií v rostlinách.

  • Pokud černý pepř vmícháte do půdy, můžete ochránit rostliny před houbovými onemocněními a dodáte do půdy další živiny.

Celý vs. rozemletý pepř

Je to podobné, jako když pepř používáte v kuchyni. Ten již namletý může přijít o svůj „říz“ a typické aroma a pak má nižší účinnost. Celé kuličky pepře příliš svého aroma také neuvolní, obzvláště pokud je budete zakopávat do půdy. Nejlepší možností je proto čerstvě mletý pepř. Ten má větší sílu a účinnost.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/using-black-pepper-on-plants/

https://farmhomestead.com/black-pepper-pesticide/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!