Černý pepř můžete použít i na rostliny. Působí proti plísním a houbám

Pepř černý

Černý pepř můžeme považovat za organický pesticid. Má antibakteriální účinky a výhodou je jeho nízká cena. Doma ho má téměř každý. Na rostliny se používá voda z černého pepře nebo se namletý pepř zamíchá do zeminy u základny rostliny. Tím se zabrání množení hmyzu, larvám nebo mravencům. Jak černý pepř efektivně využívat?

Přínosy černého pepře

Černý pepř či latinsky Piper nigrum patří mezi běžná koření. Vyniká svou štiplavou chutí, díky které dokáže dochutit celou škálu pokrmů. K využití je též ve sladkých pokrmech. Kromě kuchyně jej ale můžeme použít také na rostliny, a to jak na zdravé (prevence), tak na chorobné (léčba nemoci). Funguje proti nejrůznějšímu hmyzu a může ochránit i před plísní a houbami, které ohrožují zdraví rostliny.

Černý pepř

Foto: Pixabay

Černý pepř jako insekticid

Pokud chcete černý pepř použít jako insekticid, pak jednoduše smíchejte celý pepř s teplou vodou a nechte chvíli odstát. Poté rozmixujte a nastříkejte na rostliny. Samotný postřik rostlině neublíží. Avšak listy rostliny zachytí „pepřové aroma“, které odpuzuje hmyz. Možná už jste v minulosti narazili na směs černého pepře a moučkového cukru, který umístěný v nádobě od melasy odpuzuje brouky a můry. Můžete ji použít na jabloně ale ne na sladké ovoce, jako jsou broskve či švestky.

Černý pepř proti mravencům

Mravenci jsou nepříjemnými návštěvníky vaší zahrady či domácnosti. Mohou roznášet nemoci z rostliny na rostlinu, čímž škodí. Proto je vhodné je vypudit pryč. Přímo na mravence můžete nastříkat pepřovou vodu. Rostliny ochráníte tak, že tenkou vrstvu pepře nasypete kolem jejich základny. V případě pokojových rostlin můžete pepř smíchat se zeminou. Pálivé aroma pepře odradí také blechy a spoustu jiného lezoucího hmyzu.

Černý pepř proti různým chorobám

Díky antibakteriálním vlastnostem může pepř pomoci předcházet nejrůznějším chorobám. Funguje proto jako organický pesticid, který rostlinám vůbec neškodí. Použít jej můžete ve formě pepřové vody nebo zamíchat pepř rovnou do zeminy okolo základny rostliny. Jak se rozkládá, obohacuje půdu o různé živiny. Černý pepř může pomoci zabánit takových chorobám, jako je rakovina stonků, bakteriální plísně či skvrnitost listů.

Černý pepř odradí i domácí mazlíčky

Rostliny v květináči mohou zejména kočky velice přitahovat. Posloužit jim mohou jako hračka nebo dokonce jako záchůdek. Vůně pepře je ale dokáže odradit. Nefunguje to úplně na všechna zvířata, ale spousta majitelů hlásí účinnost. Proč to tedy nevyzkoušet?

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/using-black-pepper-on-plants/

https://www.linkedin.com/pulse/using-black-pepper-plants-effective-organic-pesticide-nandhu-r

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!