Černý kořen se vrací! Proč jej pěstovat a konzumovat?
Znáte hadí mord? Možná ne a spíše je vám známá tato rostlina jako černý kořen. Tato rostlina z velké čeledi hvězdicovitých roste všude, jelikož dokáže odolat mrazu. Setkat se s ním lze po celé Evropě, nicméně ne všude je přímo účelně pěstován. Mnohdy byl také v minulosti označován jako chřest chudý, a to především díky své typické bílé barvě, kterou má po své oloupání. Jak je to tedy vlastně s historií černého kořene, pěstování a chutí?
Španělský původ
Původní název černého kořene zní hadí mord španělský. Etymologie názvu rostliny je vcelku jednoduchá. Dával se údajně hadům do úst a ti následně zemřeli. Své využití jako zelenina si hadí mord našel až v 16. století. Historické prameny hovoří o tom, že pochází z jižních částí Evropy, případně oblastí Blízkého východu. Původně údajně pojídaly černý kořen keltské a germánské kmeny. Lidé si totiž mysleli, že má černý kořen účinky proti moru, jehož epidemie Evropu ve velkém zasáhla v období středověku.
Aroma a obsah látek
Samotná chuť připomíná ořechy, přičemž konzistence je velmi podobná jako u pastiňáku či mrkve. Černý kořen obsahuje hodně minerálních látek. Ceněný je především díky železu a draslíku. Jinak se hodí i do jídelníčku diabetiků, jelikož obsahuje spousty inulinu. Může být také vynikající jako nedílná součást dietního režimu. Jeho energetický obsah je minimální. Hodí se i pro lidi trpící revmatem a dnou.
K nám se bohužel většinou dováží
Budete-li český černý kořen shánět na tržištích, nejspíše nepochodíte. U nás se pěstuje velmi zřídka. Vyžaduje totiž minimální hrubost půdy a také časté hnojení. Vysévat se musí nyní na konci února a v březnu, aby jeho kořeny velikostně odpovídaly. Při nevhodné volbě půdy se kroutí a zmenšují. Problém u černého kořene je jeho náročné dostávání ze země. Nejčastěji se dováží z Belgie či Nizozemí.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.