Černý kořen: pěstování na vaší zahradě

Černý kořen

Černý kořen je zelenina, která dnes není příliš známá. Přitom naše babičky ji pěstovaly a konzumovaly zcela běžně. Tato zelenina je zvenku černá a uvnitř má bílou dužninu. Chutná podobně jako chřest a také se připravuje obdobnými způsoby. Někdo jej možná zná pod názvem hadí mord španělský. Jeho pěstování není tolik náročné, jako tomu bývá u chřestu a připravit si ho můžeme například v klasickém trojobalu.

Obsahuje spoustu vitamínů

Černý kořen obsahuje velmi malé množství kalorií, ale velkou spoustu vitamínů a minerálů, což z něj dělá zdravou potravinu vhodnou do jídelníčků těch, kteří se snaží dostat do formy. Z vitamínů jmenujme vitamín A, B1, B2, C a E, z minerálních látek pak fosfor, draslík, hořčík, vápník a železo. Hodně záleží na tom, jak si černý kořen připravíte – například smažený v trojobalu není příliš dietní. Nejlepší je, konzumovat černý kořen syrový v zeleninových salátech.

Černý kořen scorzonera

Černý kořen: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kde sehnat černý kořen?

Pokud si chcete začít pěstovat svůj vlastní černý kořen, můžete narazit na problém. Je totiž poměrně obtížné jej sehnat – možná se vám to může podařit na farmářských trzích. Proto, když si jednou vypěstujete černý kořen, použijte ho pro následné pěstování dalších rostlin. Aspoň si budete jistí jeho původem.

Výsev černého kořenu

Vzhledem k tomu, že černý kořen má poměrně dlouhou vegetační dobu, musí se vysévat brzy na jaře (a to už v březnu či začátkem dubna) nebo naopak v červenci a srpnu pro sklizeň v příštím roce (je nutné vylomit květní stvoly, aby černý kořen přežil zimu). Černý kořen miluje slunce, ale bude tolerovat i polostín. Půda by neměla být podmáčená, protože kořeny pak plesniví. Semínka vyséváme do řádků od sebe vzdálených 30 cm a do hloubky 2 až 3 cm. Po vyklíčení je nutné rostlinky vyjednotit tak, aby od sebe byly ve vzdálenosti 8 až 10 cm.

Sklizeň

Kořeny můžete začít sklízet od října až do jara (pokud není zmrzlá půda). Jarní kořeny jsou jemnější a svou chutí evokují čerstvý hrášek. Při sklízení se neobjedeme bez rýče, kterým vyrýváme dlouhé štíhlé kořeny. Počínáme si opatrně, abychom kořeny nepoškodili (to pak produkují bílou šťávu, kterou zacelují poškozené místo). Ke skladování používáme pouze nepoškozené kořeny a skladujeme je při teplotě kolem 0 až 1 °C a ve vlhkosti 90 % (jinak by se mohly rychle vysušit).

Černý kořen: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!