Černý kořen není náročný na pěstování. Nabízí spoustu přínosů

Černý kořen

Hadí mord španělský (Scorzonera hispanica) neboli černý kořen patří mezi rostliny, na které se už téměř zapomnělo. Svůj název získala rostlina podle toho, že když se prý vloží do tlamy hadovi, tak ten zahyne. Jedná se ale o pověst. Další mýtus, který je spojen s touto rostlinou, se týká keltských a germánských kmenů. Ty jej pojídaly proto, aby je ochránil před hadím kousnutím. Název černý kořen je pak odvozen čistě podle vzhledu kořenů.

Černý kořen má pozitivní účinky

Černý kořen se v Evropě pěstuje asi od 16. století. Je chutný a kromě toho obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Za zmínku stojí zejména látka známá jako alantoin, která podporuje léčbu ran, činnost trávení ale také činnost žláz s vnitřní sekrecí. Může pomoci při léčbě zánětů močových cest (i chronických) a s ledvinovými kameny. Vzhledem k nízkému obsahu kalorií (64 kcal na 100 g), je ideální i pro lidi, kteří se snaží zhubnout.

černý kořen

Černý kořen: Autor Benreis https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schwarzwurzel_Haferwurzel.jpg

K jídlu je kořen

Jak už název napovídá, užitkovou částí této rostliny je kořen. Ten má zvenku hnědočernou barvu, zatímco uvnitř je krémové bílý. Dužina má trochu nasládlou, ale lehce trpkou chuť. I tak ji mnozí popisují jako velmi příjemnou.

Černý kořen vyžaduje lehčí půdu

Pěstování černého kořene není nijak náročné. Je možné s ním začít na podzim, obvykle se ale volí období od března do začátku dubna. Někteří se nebojí vysadit v létě, úrodu pak sklízí v příštím roce na podzim. Vyberte slunné stanoviště. Vhodné jsou lehčí a dobře odvodněné půdy s dostatkem humusu a vápníku. S hnojivem to nijak nepřehánějte, protože to má za důsledek příliš hořké kořeny a houbovitou dužninu. Příliš velká vlhkost půdy vede k plísním.

Výsadba rostliny

Rostlina je vhodná k přímému výsevu. Semínka vysévejte do řádků hlubokých 2 až 3 mm a od sebe vzdálených asi 30 až 45 cm. Po vzejití rostlinky vyjednoťte na vzájemnou vzdálenost v řádku 8 až 10 cm. Zálivku se snažte udržovat tak, aby půda byla vlhká, ale nikoli přemokřená. Pravidelně vytrhávejte plevel a na záhon můžete použít mulč z posekané trávy, slámy nebo novin. Černý kořen není náchylný k problémům se škůdci či chorobami. I tak je ale dobré jeho stanoviště rok od roku měnit.

Černý kořen sklízejte do zamrznutí půdy

Od října je kořen připravený ke sklizni. Můžete jej sklidit všechen najednou nebo jej sklízet postupně – v půdě vydrží dlouho. Jedinou podmínkou je, abyste jej sklidili ještě předtím, než zamrzne půda. Černý kořen je možné skladovat podobně jako mrkev – tedy při teplotě okolo 0 °C (ale vždy nad bodem mrazu) a vlhkosti 95 až 98 %. Tato vlhkost je důležitá, aby se kořeny nescvrkávaly. Takto vydrží uskladněný až 6 měsíců.

Zdroje info:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-vypestovat-zazracny-cerny-koren-20221006.html

https://extension.usu.edu/yardandgarden/research/black-salsify-in-the-garden

 Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!