Černý kořen: Jak si pochutnat na této staročeské zelenině
Hadí mord španělský dnes známe spíše pod názvem černý kořen (Scorzonera hispanica). Původní název vychází z pověry, která říká, že když vložíme tuto rostlinu hadovi do tlamy, tak zemře. Původem pochází z jižní Evropy a Blízkého východu, do Evropy se ale rozšířil právě přes Španělsko. Kořen této rostliny je jedlý, má jemnou a nasládlou dužinu a i navzdory trošku trpkosti je to na chuť velice příjemná zelenina.
Proč jíst černý kořen?
Černý kořen je léčivou rostlinou. Významné je zejména množství látky, kterou známe jako alantoin. Tato látka podporuje hojení ran, trávení i činnost žláz s vnitřní sekrecí. Využijí ji ale také pacienti trpící záněty močových cest. Vyživuje klouby a kosti, proto je vhodný jej začít pravidelně konzumovat s narůstajícím věkem nebo u pacientů trpícími osteoporózou. Pomáhá také při zlomeninách. Tuto zeleninu lze zakoupit také ve formě doplňku stravy. Čaj připravený z této rostliny není tolik účinný, jako její přímá konzumace.
Černý kořen: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org
Jak připravit černý kořen na vaření?
Černá slupka se nejí, proto je potřeba ji před kuchyňským zpracováním oloupat. Poté stačí černý kořen nakrájet a jíst ho syrový – například v různých salátech, tortillách a jiných studených pokrmech. Mnohem častější je ale jeho vaření. Po oloupání namočte kořen do vody, aby nezhnědnul. Černý kořen se používá podobným způsobem jako třeba chřest nebo květák. Můžete si z něj uvařit polévku, usmažit jej v trojobalu nebo podusit doměkka. Konzumovat se ale dají také listy černého kořene, které upravujeme podobně jako listy špenátu.
Černý kořen a brambory: Zdroj obrázku Pixabay.com
Gratinovaný černý kořen
Gratinované brambory zná každý, ale co takhle gratinovaný černý kořen? Oloupejte 1 kg černého kořene a uvařte jej doměkka. Trvá to tak 20 až 30 minut (záleží na tom, jak jste si černý kořen nakrájeli). Mezitím smícháme 200 ml mléka, 250 ml kysané smetany, 1 žloutek, sůl a pepř. Uvařený černý kořen dejte do zapékací misky a posypte 4 plátky šunky, kterou jste nakrájeli na kostičky, a zalijeme připravenou smetanovou směsí. Poté ještě přidáme 2 rajčata nakrájená na plátky a nahoře posypeme 100 g strouhaného sýra. Zapečeme v troubě dozlatova a podáváme.
Černý kořen: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!