Černucha svou krásou ozdobí zahradu: Je vhodná na sušení i pro ochucení pokrmů
Půvabné černuchy zkrášlí každou zahradu. Jsou vhodné i na sušení, jakožto jejich drobnými semeny si můžete okořenit pokrm. Pěstování nenáročné rostliny zvládne i začátečník.
Působivé černuchy kvetou už za 2 měsíce poté, co je vysejete. Z tohoto důvodu se výsev provádí časně na jaře, ale i později. Jedná se o zahradní květiny, které nejsou náročné na pěstování, a dokonce se samovolně množí i bez našeho přičinění.
Černuchy jsou krásné i po odkvětu
Rostlina, která je krásná i po odkvětu, neboť její dekorativní měchýřky bývají půvabnou součástí sušených vazeb. Křehké měchýřky jsou zprvu zelené, později pak bělavé a narůžovělé. Krásné jsou i po zaschnutí. Pakliže rostlinu nechcete sbírat do sušené vazby, tak ji nechte na zahradě a ani na podzim neodstraňujte, neboť bude ozdobou i v zimě. Pakliže vám nevadí množení samovýsevem, ale naopak právě toto bezpracné zkrášlení zahrady vítáte, černucha se o to výtečně postará. Pokud ovšem chcete sklidit černuchu pro dekoraci, stříhejte ji už před dozráním a dosušte ji. Takto si zachová svou narůžovělou barvu.
Přímý jarní výsev černuchy
Rostlina se vysévá přímo na záhon v průběhu března a dubna. Poslední semena je možné dosít v měsících květen a červen. Díky tomu černucha pokvete po celou sezónu. Příznivé je, že vykvete už 10 týdnů po výsevu. Každá rostlina by měla mít optimální prostor 10 až 20 cm, neboť bohatě větví a může na ní postupně rozkvést až 100 květů.
Foto: Pixabay
Podmínky pro zdárný růst a kvetení
Rostlině svědčí teplo a slunce. Nejlépe se jí daří v propustné zahradní zemině. Sucho nevadí, ale přemokření ano. Vzhledem k dlouhému a kůlovému kořenu nedělá dobře přesazování. Černucha se hodí do letničkového záhonu, kdy efektivně zaplní mezery mezi trvalkami. Například ji lze kombinovat s iberkami či máky.
Zdroj: ireceptar.cz, living.iprima.cz
Náhledové foto: Pixabay