Černé zlato faraonů: éterická kráska s jedlými listy i semeny
Dříve byla černucha setá (Nigella sativa) přítomná snad v každé zahrádce. Během léta oslňovala svými půvabnými křehkými květy v bílo-modré a s blížícím se podzimem nabídla úrodu zajímavě chutnajících semen.
Je vcelku nenáročná, přesto z našich zahrádek na nějako dobu zmizela. Ale jen proto, aby mohla v posledních letech oslavit velkolepý návrat. A proč právě černucha? Umí toho totiž opravdu hodně.
Černé zlato faraonů
Ve starověku se o ní tvrdilo, že dokáže vyléčit snad všechny neduhy. Pokud potřebujete posílit imunitu, trpíte problémy se zažíváním nebo se staráte o zdraví kardiovaskulárního systému, pak bude rostlinou přesně pro vás.
Využijte z ní opravdu vše – semena i listy. A pokud chcete, pak i květy, vhodně s nimi ozdobíte pokrmy. Některé zdroje tvrdí, že jsou léčivé i její kořeny, tím se však blíže zabývat nebudeme. A co všechno tedy z černuchy zužitkovat?
Použijte ji místo pepře i petržele
I když nekvete, zaujme vás na první pohled její velmi jemná nať s čárkovitými listy. Vzhledem trochu připomíná kopr, chutí však určitě ne. Mnohem více se blíží petrželi, kterou dokonce v některých ohledech předčí – třeba v obsahu vitamínu C. Natrhejte jí a čerstvou použijte do zeleninových jídel nebo do polévky. Na zimu ji pak uchovejte zmrazenou nebo naloženou v octě či v oleji. Sušení jí naopak příliš nesvědčí.
Stačí i jedna lžička semen denně
A co semena? Pokud se rozhodnete vypěstovat vlastní, pak byste měli vědět, že jejich obaly i semeníky musí být dokonale černé. Tehdy jsou plně vyzrálé. Usušte je a používejte všude tam, kde jste na semínka zvyklí.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Skvěle se hodí jako posypka na chleba, uplatní se v nejrůznějších müsli směsích, hodí se jako přídavek do sendvičů nebo zeleninových směsí… Semena černuchy seté voní jako fenykl, chutnají však trochu jako muškátový oříšek. Ne však tak výrazně. Tato kombinace způsobuje, že dokáží v pokrmech nahradit pepř. Stačí je rozemlít najemno. Jídlo velmi dobře ochutí, a navíc s jejich konzumací nemají potíže ani lidé s citlivým zažíváním.
Kolik černuchy si denně dopřát, všeobecně řečeno stačí denně 1-2 gramy. Pokud bojujete s vysokým tlakem cukrovkou nebo astmatem, vyzkoušejte kůru na 12 týdnů. U diabetu ovšem pozor, je třeba pečlivě sledovat hladinu krevního cukru. Někdy totiž může (zvláště při současném užívání léků) klesnout až příliš.
Černuše se co do léčebného užití vyhněte v případě, že trpíte poruchami srážlivosti krve nebo jste těhotná či kojící žena. Běžné přidávání do jídel však ničemu neuškodí. Černuchu rozemelte nebo jednoduše rozkousejte nebo roztlučte v hmoždíři. Jde to docela snadno. A připravit si můžete i léčivý čaj.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)