Černé skvrny na listech rajčat: septoriová skvrnitost je destruktivní
Černé skvrny na listech rajčat jsou jednou z nejčastějších chorob rajčat. Pokud tato skvrnitost začala na spodních listech, od kterých se postupně šířila nahoru (popřípadě i na další rostliny), s největší pravděpodobností se jedná o septoriovou skvrnitost (Septoria lycopersici). První fází tohoto houbového onemocnění jsou právě černé skvrny na listech. Nemoc se neprojevuje pouze u rajčat, ale také u brambor či dokonce petúnií.
Černé skvrny je třeba řešit rychle
Na septoriovou skvrnitost jsou extrémně náchylné všechny rostliny, které řadíme do čeledi Solanaceae. Protože se jedná o houbovou chorobu, prospívá zejména v teplém a vlhkém počasí. Může se vyskytnout kdykoli během sezóny. Skvrny mají tmavě hnědou až černou barvu a jsou zaoblené. Toto onemocnění je extrémně škodlivé, ale dá se odvrátit, pokud zasáhnete včas. Jaké jsou poznávací znamení této choroby?
- Černé skvrny na listech, které se vyskytují nejprve na starších, spodních listech.
- Skvrny se vyskytují v hojném množství a jejich velikost je obvykle menší než 2 cm. Časem se obvykle skvrny spojí v jednu velkou a ve středu se objeví černé skvrny.
- Skvrny se někdy vyskytují i na stoncích či květech, ale ne na plodech.
- Postižené listy žloutnou, vadnou a opadávají.
Jak nemoc škodí plodům
I když se nemoc samotná plodům vyhýbá, přesto nejde říct, že je neovlivňuje. Rostlina, která je napadená, má obvykle méně síly na vývoj plodů, kterých je méně a v nižší kvalitě. Nedostatek listů vede k dalšímu oslabení rostlin. Listy stíní plody, takže bez nich snadno dochází ke spálení plodů sluníčkem. Sklizené ovoce z napadené rostliny je obvykle méně chutné. Nepříjemností je, že onemocnění může cestovat na velké vzdálenosti.
Černé skvrny můžete léčit
Prořezávání je jedním z preventivních i léčebných postupů. Některé druhy rajčat sice prořezávání nevyžadují, ale postižené listy je dobré odstranit vždy. Nedávejte je do kompostu! Všechny opadané listy pravidelně odstraňujte (bez ohledu na to, jestli se jedná o rostliny už napadené nebo ne). Prořezávání rostliny zvyšuje cirkulaci vzduchu, která funguje jako prevence houbových a plísňových onemocnění.
Organické fungicidy na černé skvrny
Používejte organické fungicidy, které nastříkáte na postižená místa. Měly by obsahovat hydrogenuhličitan měďnatý nebo draselný. Aplikujeme je lahví s rozprašovačem na napadené rostliny, a to co nejdříve po odhalení příznaků. Opakujte jednou za týden. Nepoužívejte v deštivých a větrných dnech.
Zdroje info:
https://www.tomatobible.com/septoria-leaf-spot/
https://hles.unl.edu/controlling-tomato-leaf-spot-diseases
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!