Černé maliny: pěstujte je, pokud milujete ostružiny a maliny
Klasické červené maliny jsou stálicí na našich zahradách. Čím dál častěji chceme zkoušet nové věci. Sem můžeme zařadit i černé maliny. Toto ovoce se oproti klasickému vyznačuje větší antioxidační aktivitou. To znamená, že účinněji odstraňuje z těla potenciálně škodlivé volné radikály. Kromě toho mají i protizánětlivé a antivirové vlastnosti. Jsou bohatým zdrojem vitamínu C, který může pomoci předcházet nachlazení.
Černé maliny – zdravá pochoutka
Černý maliník má svůj původ v zemích Severní Ameriky. U nás se tyto keře rozšířily poměrně nedávno. Mohou dosáhnout výšky až 4 metry a květy se objevují ve velkém množství. Mají bílou barvu a objevují se na přelomu června a července. Plody můžete sbírat od druhé poloviny července až do konce srpna. Zralé jsou, když mají barvu podobné jako ostružiny – tmavě červenou až černou. Rostlina je odolná proti mrazům, ale v případě velmi silných mrazů je třeba ji chránit.
Výběr stanoviště pro maliník
Výsadbu provádíme jako v případě jiných ovocných keřů – buď pozdě na podzim, nebo brzy na jaře. To jim dá potřebný čas k zakořenění. Vyberte pro ně slunné stanoviště (snese i částečně zastíněné). Půda by měla být dostatečně propustná, maliník nesmí stát dlouhodobě ve vodě. Jednotlivé keře saďte ve vzdálenosti asi metr od sebe. Dlouhé výhonky mohou po kontaktu se zemí zakořenit a vytvořit tak novou rostlinu.
Černé maliny a výsadba
Zvolením vhodného místa to začíná. Pak už vás čeká fyzická práce. Můžete se rozhodnout podepřít své rostliny kůlem, tyčkou nebo třeba pergolou či mřížovinou. Díky tomu dosáhnete delších výhonků, ze kterých se bude snadněji sbírat ovoce. Je dobré, aby toto místo bylo chráněné před větrem. Kořenový systém je poměrně mělký, takže nemusíte kopat hluboko. Pravidelně doplňujte hnojivo určené pro maliníky, protože kořeny nedosáhnou na živiny skrývající se hluboko v půdě. Ze stejného důvodu je důležitá pravidelná zálivka v teplých dnech.
Pěstování malin
Řez je dobré provádět pro lepší úrodu. Od řezu červených maliníků se liší. První řez provádíme na konci jara – loňský růst zkraťte o jeden až dva metry. To podpoří produkci nových výhonků a množství plodů v následujícím roce. Po sklizni proveďte druhý řez: odstraňte dvouleté výhony a nejslabší větve tak, aby vám zůstalo 6 silných výrůstků. Pro zachování kompaktního tvaru rostliny se na jaře následujícího roku vyplatí provést další řez, zkrátit loňské výhony na délku asi 30 cm.
Černé maliny si snadno rozmnožíte
Můžete to udělat ideálně na dvouletých výhonech – ohněte je k zemi a zajistěte je tak, aby byly v neustálém kontaktu s půdou (můžete přichystat hromádku úrodné půdy pro lepší zakořenění). Po třech týdnech začnou výhonky rašit. Jakmile se rozrostou, můžete je oddělit od mateřské rostliny (v říjnu nebo brzy na jaře).
Zdroje info:
https://drzewkaowocowe24.pl/uprawa-czarnej-maliny-oto-co-musisz-wiedziec/
https://www.kotvicnikovafarma.cz/p/696/cerna-malina-rubus-occidentalis-black-jewelc2b4-rezervace-jaro-2018
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!