Černání ořechů: Braňte se efektivně
Těšili jste se na skvělou úrodu vlašských ořechů a při pohledu na strom se vám udělalo smutno? Nejspíše jste spatřili černé nepoužitelné ořechy a listy vyznačující se černohnědými fleky, které postupně zasychají. Máte zřejmě co dočinění s černou skvrnitostí ořešáku označovanou latinsky jako Ophiognomonia leptostyla. Jedná se o chorobu rozšířenou nejenom v Evropě, ale i v Severní Americe. Jaký je životní cyklus houby, jak proti ní bojovat a které postřiky používat? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Jaké jsou hlavní příčiny černání ořechů?
Houba dokáže přezimovat v listí, které spadne ze stromů. Na počátku jara po vzniku listů nových je infikuje a až poté se dostává i do plodů. Optimální je pro šíření houby samozřejmě vlhčí počasí. Na zdravé stromy se přenese vcelku jednoduše větrem. Po nákaze se setkáme na ořešáku se skvrnami hnědé barvy, jež jsou ohraničené. Zprvu jsou žlutohnědé, postupně hnědnou a nakonec se spojují a ovládnu celý list. Ten se deformuje a následně padá. Skvrny vznikají nejen na listech, ale i na řapících a plodech, případně spíše méně na letorostech. Skvrny na plodech jsou černošedé a lehce propadlé.
Foto: Pixabay
Obrana může být různá
Jak proti černé skvrnitosti ořechů bojovat? V první řadě je zapotřebí zlikvidovat kompletně veškeré spadané listí. Jestliže budete strom hnojit vyšším dávkami hnojiva s obsahem dusíku, chorobu potlačíte. Optimální je také ošetření v době před kvetením ořešáků a po odkvětu. Hlavně u mladších stromků je postřik žádoucí. Mezi doporučované postřiky patří Kuprikol 50 nebo Cuprocaffaro či Flowbrix.
Jak aplikovat postřik na vzrostlý strom
U vzrostlých stromů je samozřejmě s postřikem velký problém. Aplikovat ho kompletně na celý strom je problematické. I z toho důvodu se stříkají hlavně menší stromy. Jinak se používá také benzínový rosič. V každém případě je zapotřebí především odstraňování napadeného listí.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.