Cena vajec před Velikonocemi – alespoň něco potěší. Oproti loňsku leckde významně ušetříte

Vejce

Cena vajec před Velikonocemi – jak to s ní vypadá? Také letos o Velikonocích budete dozajista barvit vajíčka pro koledníky nebo třeba jen tak, na ozdobu. A vajíčka bývají před Velikonocemi občas dražší a občas nedostupná. Jak to tedy před jarními svátky bude s vejci vypadat?

Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) říkají, že v roce 2017 stála vajíčka v lednu 3,40 Kč za kus, ale již na konci roku 4,90 Kč za kus. Od toho roku ceny vajec značně kolísají. A jaký je výhled na tento rok?

Co všechno určuje cenu vajec

Kromě nákladů, a jejich případného zvyšování, se do ceny vajíček promítají také ceny energií, krmiv a s kartami, potažmo cenami, zamíchala také ptačí chřipka, která se každoročně v nějaké formě prožene Evropou. Nejinak tomu bylo i letos.

Počty usmrcených zvířat z důvodu ptačí chřipky jsou letos nižší než v loňském roce a je tedy nasnadě, že ceny vajec by měly být, v porovnání s loňským rokem, nižší. V lednu vzrostly ceny pouze o 2%, a to hlavně kvůli skutečnosti, že je v zimě menší snůška. Na druhou stranu mohou ceny vzrůst právě před Velikonocemi, kvůli vyšší poptávce. Pokud ovšem ještě nějak razantně nezaútočí ptačí chřipka.

Vejce

Foto: Pixabay

Ve slevách nakoupíte levně

Ceny vajíček napříč různými obchodními řetězci rostou. Většina prodejců ovšem sází na slevové akce, kterými se letáky jednotlivých prodejců přímo hemží. Již dlouhou dobu klesá počet akcí na vajíčka o velikosti L na úkor velikosti S. Nejvyšší ceny jsou již tradičně za vajíčka od slepic z volného výběhu či v biokvalitě. Tam se průměrná cena v akci pohybuje okolo 10 Kč za vajíčko. Nejběžnější velkost vajíčka M lze letos koupit v průměru za akční cenu 2,90 Kč za kus.

Pokud se nechcete „patlat“ s barvením vajíček, můžete si koupit před Velikonoci, již uvařená a obarvená vajíčka. Cena v roce 2019 činila za 6 kusů takhle připravených vajíček 24,90 Kč v akci. V loňském roce jste již pořídili za 54,90 Kč. Téměř dvojnásobek ceny roku 2019.

Cena vajíček se řídí také tím, odkud vejce pochází. Tedy samozřejmě od slepice, ale tady hraje roli to, kde je slepička chovaná. Tuto skutečnost vám odhalí číslo na skořápce.

  1. 0 – ekologické zemědělství

  2. 1 – volný chov

  3. 2 – halový chov

  4. 3 – klecový chov

A tip na závěr. V české legislativě nejsou termíny jako sedlácká či farmářská vejce. Jedná se o marketingový tah. Číslo na skořápce vám odpoví, jestli je vejce opravdu z ekologického zemědělství či volného chovu.

Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/radce-cena-vajec-jaka-kupovat-94079#dop_ab_variant=1251020&dop_source_zone_name=prozeny.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest241_shrnuti_llm_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz, https://tojesenzace.cz/2024/03/19/vejce-pred-velikonocemi-poridime-uz-za-tri-koruny-jsou-levnejsi-nez-loni/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)