Čemeřice zajistí rozkvetlou zahradu od ledna do května. Pěstování není náročné a je možné i v nádobě

čemeřice

Chcete si užívat rozkvetlou zahradu i v zimě? Pak stačí vysadit čemeřice. Jakmile se teploty dostanou nad nulu, poupata se rozvinou i na sněhu. Pěstování není náročné, pokud rostlině poskytnete to, co má ráda. Poradíme vám, co čemeřice potřebuje. Jak na pěstování v nádobách? A na co si u této kvetoucí krásky dát pozor?

Čemeřice jsou trvalky, které se pyšní nezvyklou a dlouhou dobou kvetení. Jejich půvab vynikne, pokud je vysadíte ve větší skupině, ideálně pod listnaté stromy, keře či k jejich okrajům. Čemeřice oživí a zkrášlí vaši zahradu i v zimě. Kvete od ledna až do května. Doslova hýří různými, mnohdy i dvoubarevnými květy. Trvalka, která si svůj půvab však zachovává i po odkvětu, neboť neztrácí listy, a tak svou zelenou barvou stále oživuje záhony. Nicméně pěstovat ji lze nejen volně v exteriéru, ale také v nádobách či truhlících na balkonu i terase.

Podmínky aneb co má čemeřice ráda

Rostlině svědčí propustná, humózní, zásaditá půda, která by měla být na jaře vlhká. Pokud máte těžkou půdu, tak ji vylehčete pískem. Humus doplňte kompostem, popřípadě vyzrálou listovkou. Vhodnou příměsí je také popel ze dřeva. Pro zvýšení pH můžete přidat dolomitický vápenec. Mulčování štěpkou z listnatých stromů či listím rovněž prospěje, k tomu ještě podpoří tvorbu humusu. Co se týče místa, tak ideální je polostín. Ve stínu rostlina roste, ale nekvete tak bohatě. Čemeřice nejlépe poroste na zahradě ve volné půdě. Díky tomu se každým dalším rokem dočkáte bohatších trsů. Nicméně pěstování je možné i v nádobách.

Čemeřice coby ozdoba balkonu, terasy i vchodu k domu

Radost vám přinese čemeřice pěstovaná v nádobě, zejména když ji postavíte ke vchodu domu, umístíte na balkon nebo terasu. Pěstovat ji můžete i v prostorném truhlíku, kterým ozdobíte venkovní parapet. Do bytu rostlinu nepřenášejte, ale do chladné chodby či vstupní haly můžete. Po odkvětu je třeba jednou za rok až dva přesadit do větší nádoby. V případě silných mrazů je třeba nádoby izolovat, jinak v nich kořeny promrznou snáze než v půdě. Je možné je dát do bedýnky a vysypat slámou či listím, obalit filcem, bublinkovou folií apod.

květ

Foto: Pixabay

Kráska obsahující jedovaté glykosidy

Pozor na to, že čemeřice obsahuje jedovaté glykosidy, které dráždivě působí na sliznice, trávicí ústrojí a vyvolávají průjmy, zvracení a bolesti. Při rozemnutí listů mohou silice způsobit vyrážku na pokožce. Z tohoto důvodu je vhodné používat při práci s čemeřicí rukavice.

Zdroj: floranazahrade.cz, nkz.cz

Náhledové foto: Pixabay