Celoroční péče o skalku začíná již na jaře
Práce na skalce a následná péče je velmi náročná. V životě zahrádkáře bychom asi marně hledali pracnější úkony. Tato péče se řadí do skupiny celoroční. Až na malou přestávku v zimě, na kterou však i tak musíme skalku připravit, se na jaře opět rozebíhá celoroční kolotoč. Pojďme se podívat, co je v životě skalky nejdůležitější.
Zatracené plevely
Plevel je samozřejmě nepřítel každého zahrádkáře a ani tady to není jinak. Mezi nejznámější a skalky ohrožující patří určitě pýr, ale i pampelišky nebo jiné nekulturní rostliny. Mezi tyto škůdce lze ale i považovat ty vysazené skalničky, které svým růstem ohrožují jiné skalničky. Důležité je nikdy nenechat plevel vysemenit. Pokud inklinujete k herbicidům, určitě zvolte raději systémové přípravy jako například Roundup. Ten aplikujte na bodově, nikoli plošně. Vždy pak za bezvětří a snažte se nezasáhnou některou ze skalniček. S tím vám pomůže například potírání plevelů štětcem.
Choroby a škůdci
Nejen plevel věak vaši skalku může ohrozit. Například se můžeme bavit o různých chorobách a škůdcích. Virové i bakteriální nemoci, které mohou vaše skalky postihnout se nedají léčit. Na místě je tedy radikální řešení – likvidace kytky. Takto předejdete napadení a zničení i ostatních rostlin. Existuje i další typ chorob – takzvaně houbové. Tím se dá bránit i prevencí a to tak, že budete odstraňovat veškerý organický materiálna n skalce a udržovat kamenné drtě u krčku rostlin. Škůdci mohou napáchat velké škody. Mezi nejnámější a nejnebezpečnější patří například mravenci, hlemýždi a slimáci. Pomůže vám s boji s nimi jednoprocentní roztok Metationu nebo granule Mesurol Schneckenkorn.
Jak skalničky hnojit?
Pojďme se také podívat, jak hnojit skalničky, které obývají na vaší skalce. Obecně mají skalničky vcelku malé nároky na živiny. Proto si vystačíte velmi často jen s kvalitním substrátem. Nic jiného u velkého množství rostlin nebudete potřebovat. Musíte však včas a ve větších trsech rostliny přesazovat a dělit. Pokud je na vaší skalce přece jen náročnější květina, přihnojte ji průmyslovými hnojivy v průběhu období její vegetace.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.