Celer bulva: polévková zelenina z vlastní zahrádky

Celer

Celer je velmi oblíbenou zeleninu, kterou používáme do vývarů a na přípravu omáček a polévek. Pro svou neobvyklou aromatickou chuť si jej však užíváme také jako přílohu, například ve formě hranolek nebo pyré. Někteří lidé jej používají místo brambor, protože je méně kalorický, a přitom velmi zdravý a chutný. Na pěstování není příliš náročný, problémem je ale jeho dlouhé vegetační období. Není náročný ani na živiny.

Pěstování celeru

Celer je potřeba vysít již brzy na jaře, právě pro jeho dlouhé vegetační období. Předpěstování provádíme doma, do květináče. Vzhledem k tomu, že semínka klíčí jen velmi obtížně, je dobré si jich vysít více a použít vyhřívací podložku. Ven jej přenášíme až poté, co pomine nebezpečí mrazu. Toto období nastává obvykle ve druhé polovině května. Semínka zakryjte tenkou vrstvou kompostu. Vysetá semínka dobře zalijte a dejte na teplé místo. Po celou dobu pěstování by nemělo dojít k vysušení zeminy. Na zálivku se zaměřte, protože pak hrozí příliš dřevnatý celer.

Péče o celer

Jakmile sazeničky dosáhnou dostatečné velikosti, aby se s nimi dalo snadno manipulovat, přesaďte je do samostatných květináčů. Pokud celer vysadíme ven příliš brzy, může dojít k tomu, že v případě náhlého poklesu teploty dojde k poškození kořenů celeru. To povede k vytvoření nepříliš dobrého plodu. Celer je zapotřebí pravidelně zalévat a také zbavovat plevele – zejména toho, který má hluboké a houževnaté kořeny. Od října do března je možné celer sklízet.

Celer

Foto: Pixabay

Péče o sazenice

Ideálně na konci května (to už by sazenice měli dosáhnout výšky 5 až 7 cm) můžete sazenice přenést ven. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být 25 až 30 cm, řady veďte ve vzdálenosti 30 až 45 cm od sebe. Sazenice dobře zalévejte, zejména v sušších obdobích. Důležité je, aby sazenice nevyschly, proto je dobré zvážit ihned po přesazení vrstvu mulče. Jakmile začnou rostliny dozrávat, odstraňte její vnější listy, abyste odkryli korunu kořene a tím mu umožnili vývoj. Mladé sazenice se vyplatí chránit před slimáky a hlemýždi.

Sklízení celeru

Od října do března je možné sklízet celer. Zajímavostí je, že čím déle jej necháte v půdě, tím výraznější může být jeho chuť (zvládne zůstat v půdě i přes podzim a zimu). Celer sklízíme pomocí vidlí, kterými uvolníme půdu v okolí kořenů a poté je vyjmeme. Celer je možné sklízet v několika různých velikostech. Můžete jej používat do polévek, salátů, na přípravu pyré nebo jen dochucování různých kaší (například bramborové). Velmi dobře se celer hodí k bramborám. Použít je možné také listy, mohou být použity jako koření.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/celeriac-grow-guide/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!