Čekanka a její pěstování? S našimi tipy žádná věda
Čekanka není zelenina, kterou bychom pěstovali nějak masivně. Najde se jen několik zahradníků, kteří si na to troufnou. Pravdou je, že její pěstování se považuje za náročné. Je to zčásti také proto, že než uzraje, trvá to poměrně dlouho. Dvouletá čekanka v prvním roce vyvine volnou růžici a dužnatý kořen se světle zelenými listy, které jsou podobné pampelišce. Teprve druhý rok, po období vegetačního klidu, vyrůstá z kořene květní výhon, z kterého se pak vytvoří jedlé čekankové puky.
Čekanka pěstování
Čekanka miluje slunce! Platí, že čím více slunečního světla jí poskytneme, tím lépe poroste. Čekanka ale zvládne růst také v polostínu. Důležité je také to, aby byla půda dostatečně kyprá a bohatá na živiny. Před zasetím se tedy vyplatí do půdy zapracovat vyzrálý kompost. Čekanku vyséváme od druhé poloviny do konce května. Mezi jednotlivými řády necháváme rozestupy 30 cm. Hloubka výsevu je 2 až 3 cm. Jakmile čekanku vysejeme, půdu je zapotřebí pravidelně zalévat tak, aby byla neustále vlhká – nesmí vyschnout, ani stát ve vodě.
Foto: Pixabay
Vhodní a nevhodní sousedé
Čekanku je dobré pěstovat v okolí rajčat, fazolí, hlávkového salátu, mrkve nebo fenyklu. Nevhodnými sousedy jsou naopak brambory a rostliny z čeledi Asteraceae (kam patří i čekanka samotná). Tam, kde se rostliny z této čeledi pěstovali, je znovu můžeme pěstovat až po třech až čtyřech letech.
Péče o čekanku
Následná péče o čekanku spočívá ve správné zálivce. Pokud jste půdu před výsevem obohatili o kompost, nemusíte nyní přidávat žádné hnojivo. Asi čtyři týdny po výsevu je zapotřebí čekanku vyjednotit tak, aby rozestupy mezi jednotlivými rostlinami byly asi 10 cm. Při jednocení se soustřeďte zejména na slabé a nemocné rostlinky, ponechávejte samozřejmě ty nejsilnější.
Ochrana před mrazem
Na podzim (od poloviny září až do poloviny listopadu) je zapotřebí vykopat kořeny čekanky ze země. Je vhodné vykopávat kořeny postupně, na etapy, abyste pak v zimě mohly sklízet čekanku postupně. Kořeny se nechají ležet na zemi po dobu několika dní, aby živiny z listů pronikly i do kořenů. Nejpozději za týden je třeba odřezat listy ostrým nožem.
Rychlení čekanky
Připravte si nějakou nádobu (kbelík, plastovou vanu), kterou naplníte zeminou a umístíte do ní kořeny. Tam, kde jste odřezávaly listy, bude třeba nechat čekanku nad povrchem zeminy. Takto připravenou nádobu skladujeme ve tmě s teplotou od 12 do 18 °C. Substrát udržujeme rovnoměrně vlhký po dobu následujících 22 až 28 dní (od přenesení do temna). To je doba, za kterou kořeny začnou produkovat čerstvou sklizeň čekanky. Naklíčené nebo těsně uzavřené puky se odlamují nebo odřezávají.
Zdroje info:
https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/cykoria-salatowa-jak-uprawiac-cykorie-poradnik-aa-VAEx-gp9B-YPM4.html
https://twojogrodek.pl/Cykoria-salatowa-z-wlasnego-ogrodu-uprawa
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!