Čedičová moučka: využijte ji jako základ podzimního hnojení

Čedičová moučka

Čedičová moučka patří mezi přírodní přípravky. Můžete ji využívat na zahradě po celý rok. Na jaře a v létě se může hodit k ochraně rostlin před slimáky a hlemýždi. Kromě toho se používá k potlačení růstu plevele. Na podzim je čedičová moučka zajímavá zejména z toho důvodu, že dodává rostlinám důležité živiny, které jim pomohou přežít zimu. Jak pracovat s tímto přípravkem?

Čedič jako vulkanická hornina

Lidé si všimli, že na místech, kde vyvřela láva, je bohatá půda. Díky tomu se na ní velice dobře pěstovala celá škála rostlin. Postupem času byla zjištěna i příčina. Součástí lávy je také čedič, vulkanická hornina. Jejím rozemletím na prášek si tedy můžete užívat skvělých vlastností této horniny i na zahradách, které jsou od vulkánů v dostatečné vzdálenosti.

Čedičová moučka zdrojem živin

Problém s čedičovou moučkou spočívá v tom, že její obsah se může lehce lišit. Záleží totiž na tom, kde byla tato hornina těžena. Nejvýznamnější složkou, která tvoří téměř 50 % obsahu moučky je oxid křemičitý. Ten je důležitý z toho důvodu, že rostlinám posiluje kondici a imunitní systém. Funguje jako ochrana před houbovými chorobami a také před poškození škůdci. Zbývajících 50 % je tvořeno dalšími složkami v různých poměrech. Jsou to: oxid hliníku, železo, hořčík, vápník, sodík, draslík, mangan, titan, jód, síra, bór, chrom, měď, zinek, molybden, kobalt a fosfor.

Čedičová moučka bojuje proti plevelu

Čedičová moučka má zásaditou reakci (pH je větší než sedm). Díky tomu obohacuje půdu o živiny a navíc pomáhá změnit její reakci. Díky tomu si dokáže poradit s některými druhy plevele. Zásaditá reakce může zajistit také výsadbu většího množství druhů rostlin, u kterých by to nebylo na původní půdě možné.

Vřes

Foto: Freeimages

Čedičová moučka není vhodná na všechny rostliny

Čedičovou moučku můžete použít na okrasné rostliny, ale také na ovoce, zeleninu a ovocné stromy. Tento prostředek je oblíbený také u majitelů trávníků, protože pomáhá odstranit mech. Mech totiž miluje kyselou půdu. Z toho plyne použití: čedičovou moučku bychom neměli používat na rostliny, které mají rády kyselé pH. Do této skupiny patří rododendrony, vřesy, borůvky a některé druhy hortenzií.

Použití čedičové moučky

Stačí smíchat čedičovou moučku s půdou, kterou zahrnujete rostlinu, kterou nově vysazujete. Při použití na mechu v trávníku stačí posypat plochu trávníku tímto práškem. Na podzim může pomoci nově vysazeným stromům (i těch vysazených na jaře téhož roku) získat potřebné živiny, které ho ochrání v zimě. To pomůže stromkům přečkat mrazy v tom nejlepším stavu. Vyplatí se ale aplikovat i jiné druhy ochrany, jako je mulčování nebo obalení kmene stromu.

Žádný obsah dusíku

Díky tomu je čedič vhodným hnojivem na podzim. Dusík totiž stimuluje rostliny k růstu. Jeho nedostatek je tedy skvělý pro podzimní hnojení. Naopak ale obsah hořčíku, křemíku a draslíku posiluje rostliny. To jim pomůže přežít zimu. Čedičovou moučku můžeme použít též do kompostu, protože napomáhá odstraňovat nepříjemný zápach, kompost provzdušní a rychleji jej rozloží.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/dom-i-ogrod/news-jesienne-nawozenie-maczka-bazaltowa-jak-przeprowadzic,nId,5565447

https://prima-receptar.cz/likviduji-vam-slimaci-urodu-cedicova-moucka-je-odradi/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!