Cattleya, které se bude dobře dařit i doma

Pro milovníky orchidejí představují katleje příslovečnou další metu. Rádi by na ně přešli z dnes již běžných můrovců alias Phalaenopsisů. Ovšem odborná literatura je od toho spíše odrazuje a škatulkuje katleje někam do kategorie těžce pěstovatelných rostlin. Pokud si ovšem pořídíte Cattleya dowiana zjistíte, že to vůbec není pravd.

Zatímco většina jejích příbuzných potřebuje k nasazení květů chladné zimování, o téhle krásce to vůbec napletí. Postačí jí i pokles na běžných 18 °C. Pochází z Kostariky a v obchodech ji můžeme sehnat pod názvy jako katleja Dowova nebo zlatá katleja.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Cattleya dowiana oslní nádhernými květy

Někdy ji sice musíte ke kvetení trochu přemlouvat, protože od vyklíčení se první květy objeví leckdy po 6-8 letech, ovšem nakonec to stojí za to. Získáte až 6 květů o velikosti 15 centimetrů s nádherným středem, které vás navíc potěší nádhernou vůní.

Právě proto dovezl Cattleya dowiana v 19. století do Evropy kapitán Dow a právě po něm dostala své jméno. Dnes je k dostání i množství kříženců, ovšem jen málokterý z nich voní

Jak zlatou katleju pěstovat

Potřebuje světle místo, ale bez slunečního úpalu. Denní teploty by se měly pohybovat mezi 22-25 °C, noční pak okolo již zmíněných 18 °C. Vyžaduje zálivkou měkkou vodou, nejlépe dešťovou (pokud ji máte, nezapomeňte na doplňování vápníku). Nemá ráda delší vyschnutí.

Dospělé dovozové rostliny podléhají registraci CITES a FYTO, ve své domovině jsou totiž silně ohrožené. Tyto orchideje proto vždy nakupujte jen od prověřených prodejců. Bývají bohužel dražší, protože vývoj semenáčů trvá poměrně dlouho. Dařit se ji však bude i v běžném pokoji, pokud splníte stanovené podmínky. Jde tedy o investici, která rozhodně stojí za to.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)