Čas vína: Zkuste si vypěstovat vlastní hrozny aneb v čem tkví podstata úspěchu

víno

Říjen je ve znamení sklizně hroznů pozdních odrůd. Pokud révu nepěstujete, je teď pravý čas to zkusit. I když nemáte zahradu na Moravě, můžete vysadit nyní několik sazenic u zdi domu či u pergoly. I z malé sklizně je možné připravit vlastní burčák. Jak na to? V čem spočívá záruka úspěšné vlastní sklizně?

Výběr stanoviště a vhodné odrůdy

Základem je volba vhodného místa. Rovina je sice méně příznivá, zato ideální je jižní svah. Ten se ale nenajde vždy, z toho důvodu se vinná réva pěstuje i na jihozápadních a jihovýchodních stráních, případně i západních. Zahradní stavby je vhodné využít k ochraně rostlin od severu a zároveň je nezbytné se vyvarovat větrných míst, jakožto průvanu. Vinná réva miluje slunce, tudíž jeho dostatek je podmínkou pro kvalitní dozrávání hroznů, ve kterých se tvoří aromatické látky i cukry. Slunce má rovněž vliv i na barvu bobulí.

Rostlina tak v době květenství potřebuje slunečné a teplé počasí, jakožto mírné vlhko. Prudké deště můžou květenství poničit. Vítr je hrozbou po mladé a křehké zelené výhony. Révu můžete vysadit na jižní fasádě domu, zahradního domku, garáže, kolem pergoly, přístřešku apod. Rostliny rychle rostou a jsou tak nejen ozdobou, ale poskytnou i stín v letním období. Do zahrad a okrajových vinařských oblastí se doporučují odrůdy Krystal, Aron, Arkadia, Polar, Prim, Vostorg.

vinná réva

Foto: Pixabay

Výsadba a zálivka vinné révy

Réva se vyznačuje dlouhověkostí a na stejném místě při náležitém ošetřování může růst i více než 30 let. Vysazovat můžete nyní na podzim, a to od poloviny října do konce prosince, půda však nesmí být zmrzlá. Pro výsadbu je lepší použít roubované sazenice.

Nejprve si zvolte vzdálenost jednotlivých keřů od sebe v rozmezí 90 až 150 cm. Jáma pro výsadbu by měla být o rozměru 40×40 cm s hloubkou 50 cm. Před výsadbou je dobré jámu prolít cca 10 až 20 l vody a nechat zcela vsáknout. Dno jamky prokypřete a přidejte vhodný substrát a kompost. Kořeny sazenice zastřihněte na délku 5 až 10 cm a zároveň zkraťte nejsilnější vrchol sazenice na 2 dobře viditelná očka, a to 1,5 cm nad horním očkem a slabší výhony ustřihněte.

Do připravené jamky umístěte sazenici mírně šikmo a kořeny rozprostřete na všechny strany. Při zasypávání sazenice rukou dobře utlačte půdu ke kořínkům, aby nedošlo ke vzniku vzduchových mezer. Nad sazenici nahrňte 10 až 15 cm vysokou hromádku kypré půdy, aby očka na výhonku nevysychala. Nad horním očkem má být cca 3 cm zeminy. Pokud po výsadbě delší dobu neprší, tak je třeba sazenice každých 10 dní řádně zalít.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, denik.cz

Náhledové foto: Pixabay