Čas sklizně cibule se blíží: Jak poznat, že je cibule zralá
Cibuli dnes najdeme téměř na každé zahrádce. Tato nenáročná plodina sloužící jako základ spousty pokrmů je totiž neskutečně oblíbená. Nyní pomalu přichází čas její sklizně. Ten je pochopitelně naprosto individuální. Sazečka se tradičně sklízí už v polovině července, nicméně ve vyšších polohách klidně i o dva týdny později. U cibule z přímého výsevu se sklízí klidně až kolem poloviny srpna. My se podíváme především na to, jak poznáme, že je cibule zralá ke sklizni a jak ji sušit. Nezapomeneme přitom ani na některé další aspekty.
Jak se pozná zralost cibule?
Prvním indikátorem je samozřejmě nať, která postupně sesychá. Je-li převážně suchá a lehce čerstvá jen v oblasti krčku, nastal čas sklizně. Jestliže opravdu chytíte cibuli včas, pak nepřijdete ani o malou část úrody. Při pozdním sklízení už se můžete setkat s nepříjemnými skládkovými chorobami. Když naopak všechno uspíšíte, budete cibuli velmi složitě sušit. Cibulová nať se určitě po sklizni nijak naukrucuje či nezalamuje.
Jednoduché vytažení ze země
Cibule není v zemi nijak extrémně uchycená, takže ji za nať většinou pohodlně vytáhneme. Když se nebude dařit, poslouží velmi jednoduše rycí vidle. Cibuli vyjmete ze země maximálně jemně a ohleduplně.
Několik tipů k sušení cibule
Cibule tradičně schne několik dní přímo na samotném záhonu nebo na jiném místě. Jestliže venku déle prší, což se v poslední době rozhodně neděje, pak postačí sušší místo třeba v garáži či kůlně. Po nějakých 3 týdnech se ukroutí zaschlá nať a měla by se také odstranit ušpiněná slupka. Optimální je poté svázání do svazků nebo zavěšení do sítí. Před uvázáním do copu musí ale cibule dokonale vyschnout. V opačném případě by mohlo docházet k rychlému šíření hniloby a nemocí. V copech navíc vypadá skvěle stejně jako česnek.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.