Čas pěstovat rýmovník: Dezinfikuje vzduch v místnosti a zažene rýmu i nachlazení

Rýmovník, Jak si rozmnožit rýmovník, Plectranthus amboinicus, Plectranthus argentatus, jak pomáhá rýmovník

Čas pěstovat rýmovník: Dezinfikuje vzduch v místnosti a zažene rýmu i nachlazení. Kromě okrasné hodnoty má Plectranthus amboinicus alias starý dobrý rýmovník i mnoho praktických využití.

Pokud ho tedy doma nemáte, je nejlepší čas ho začít pěstovat. Při nákupu však striktně vyžadujete právě latinské jméno Plectranthus amboinicus nebo Plectranthus argentatus. Rýmovníků je totiž hodně druhů a řada z nich voní po mentolu – léčivý je však pouze tenhle.

Proč se rýmovník hodí v zimě

Jeho uklidňující vůně je známá tím, že pomáhá při dýchacích potížích a vy můžete jednoduše rozdrtit list a vdechovat jeho vůni, abyste si ulevili od ucpaného nosu. Kromě toho lze rostlinu díky jejím antibakteriálním vlastnostem použít k výrobě přírodních domácích prostředků na podráždění kůže nebo drobné ranky.

Čas pěstovat rýmovník: Dezinfikuje vzduch
Čas pěstovat rýmovník: Dezinfikuje vzduch

Foto: Pixabay

Můžete s ním i vařit

V kuchyni ho lze použít jako náhradu za oregano nebo tymián a jeho aromatické listy jsou ideální pro přípravu bylinných čajů, zejména v chladných měsících. Jeho silice mají navíc přirozené vlastnosti odpuzující hmyz, takže je vynikající volbou na terasy nebo do vnitřních prostor, kde chcete udržet hmyz na uzdě. Zároveň dokážou dezinfikovat vzduch v místnosti, což se během zimy opravdu skvěle hodí.

Jak si rozmnožit rýmovník

Rostlinky si můžete také snadno namnožit. Čím víc jich totiž v místnosti budete mít, tím lépe zafungují při čištění vzduchu.

  • Odřízněte zdravý nekvetoucí stonek dlouhý asi 4 až 6 cm těsně pod uzlem (místo, kde je ke stonku připojen list).
  • Odstraňte spodní listy a ponechte několik párů na vrcholu.
  • Odříznutý konec vložte do vody nebo přímo do květináče s vlhkou, dobře propustnou směsí zeminy. Pokud zakořeňujete ve vodě, vyměňujte vodu každých několik dní, abyste ji udrželi čerstvou.
  • Řízek uchovávejte na teplém a světlém místě s nepřímým světlem. Kořeny by se měly vytvořit během 2-4 týdnů.
  • Po vytvoření zdravého kořenového systému přesaďte řízek do většího květináče.

 

Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1097-rymovnik-molice-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti, https://www.dumazahrada.cz/domacnost/rymovnik-pestovani-vyuziti-odpuzovac-lecba-ryma/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)