Čas na výsadbu česneku se krátí: Jak, kdy a kde vysazovat
Česnek jednoznačně patří do jídelníčku většiny z nás. Kupovat proto nekvalitní čínský nebo španělský rozhodně nestojí za to. Optimální je pochopitelně pěstování česneku vlastního. Nejde o nijak složitou záležitost, nicméně nesmírně důležitou roli hraje výsadba. Pokud ji naplánujete na správný čas, česnek se vám odvděčí skvělou úrodou. Termín výsadby česneku se už hodně přiblížil, a tak se na některé aspekty podíváme mnohem podrobněji.
Žádný spěch
Sázení česneku vyžaduje ten správný čas a není třeba s ním nijak pospíchat. Zapomeňte na termíny v září nebo říjnu. Optimální dobou je většinou konec listopadu, mnohdy i začátek prosince. Fusariová hniloba je velmi nepříjemná a v případě brzké výsadby se riziko zvyšuje. Vše se odvíjí od zimy. Letos to vypadá, že přijde opět poměrně pozdě, a to zřejmě až v ledu. Proto je třeba ještě vyčkat a zachytit dobu, kdy ještě nezmrzne půda. Možná tedy půjde klidně i o prosincovou výsadbu.
Foto: Pixabay
Nákup sadbového česneku? Nenechte se napálit
Stánkaři mnohdy prodávají česnek ke konzumu i výsadbě. Takováto sadba česneku nedokáže zaručit opravdu zdravé rostliny a samozřejmě odrůda nemůže být pravá. Prodejce by vám měl předložit:
- název odrůdy,
- dobu použitelnosti česneku,
- původce a samotný stupeň množení.
Musí disponovat i uznáním sadby a potvrzením o její kvalitě. Zkontrolujte si také, jestli jde o registrované odrůdy. Pokud česnek tato kritéria nesplňuje, hodí se spíše na topinky či do jiných pokrmů.
Příprava před výsadbou česneku
Nyní už byste měli mít česnek namořený a připravený k výsadbě. Příprava probíhá během září a října. Česnek se dělí na stroužky a moří. Optimální je Sulka. Těsně před výsadbou se také používá třeba Rovral Aquaflo.
Foto: Radek Štěpán
Výsadba česneku a její pravidla
Sázet česnek by se mělo do sponu cca 25–35 x 8–13 cm. Podpučí stroužků by mělo být v hloubce od 10 do 12 cm. Sázecí kolík se standardně nepoužívá, jelikož by v podpučí bylo minimální množství místa. Kořenění česneku by tedy nebylo ideální.
A odrůdy? Na výběr je spousta
Českých odrůd česneku je spousta. Mezi nejoblíbenější patří například:
- ozimý paličák Bjetin vhodný i pro brzkou sklizeň,
- ozimý nepaličák Anton i pro zelenou sklizeň,
- nepaličák Benátčan s ostřejší chutí,
- polopozdní ozimý paličák Blanin,
- velmi ostrý paličák Havran,
- polopozdní hodě výnosný paličák Jovan,
- skvěle skladovatelný nepaličák Lukan
- a další.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.