Čas na sprchu: Proč vlastně sprchovat interiérové rostliny?

rostliny

Prach se usazuje nejen na nábytku, ale také na interiérových rostlinách, proto je čas od času vhodné, abyste jejich listy očistili. Rostliny se budou opět krásně lesknout, a především budou správně dýchat. A pokud vezmeme v úvahu estetickou stránku, zaprášené rostliny na estetičnosti opravdu nenabírají. Z těchto, ale i jiných důvodů doporučujeme rostlinám věnovat péči a prach z listů pravidelně odstraňovat.

Prach rostliny ničí

Vrstva prachu sedící na vašich rostlinách zabraňuje pronikání světla do listů, a tím dochází k utlumení fotosyntézy. Což se projeví na zdravotním stavu rostliny, která při dlouhodobém působení přestává růst a nedostane se jí tolik živin. Pokud jste kuřáci a kouříte v místnosti, kde máte rostliny, bude čištění listů o to více důležité. 

To je jedna negativní stránka prachu, najde se však také další. Obecně je známo, že prach obsahuje spory plísní a hub, které se v něm přirozeně vyskytují. Čím déle necháte prach na listech působit, tím více riskujete, že dojde k rozvoji choroby či napadení škůdci. 

Zahrada listy
Foto: PIxabay

Sprcha pomáhá a působí jako prevence

Například u dracény či jiné podobné rostliny, která má více drobnějších listů, by mohlo být poměrně náročné a zdlouhavé každý lístek zvlášť utřít. Z toho důvodu bude jednodušší květinu umístit do vany a osprchovat ji. Někteří pěstitelé tento způsob nepreferují, a tak se zbavují prachu pomocí lahve s rozprašovačem. Ovšem, způsob to není tolik efektivní, protože prach se usazuje i na stoncích a mnohdy i na spodní straně listů. Avšak sprchy se nebojte, i pro substrát je sprcha vhodná. Díky ní propláchnete zbytky hnojiva, která se v půdě za celou dobu nahromadila. 

Jak rostliny sprchovat? 

Rostlinu vezměte do sprchy či vany a zapněte vodu na takovou teplotu, aby nebyla horká a ani příliš ledová. Pokojová teplota vody bude ideální. Nezapomeňte na sílu proudu, který by mohl poničit stonky rostlin nebo olámat listy. Z toho důvodu nechte téct sprchu jen velmi jemně. Po osprchování nechte rostlinu alespoň půl hodiny okapat, aby přebytečná voda ze substrátu, ale i z listů odtekla.

Pozor si však dávejte na ty rostliny, které nemají rády mokré listy, například begonia, africká fialka a mnoho dalších.   

Zdroj: https://trexplants.com/blog/why-i-shower-with-my-plants, https://www.apartmenttherapy.com/dust-shower-plants-weekend-projects-36643940

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)