Čas na sběr hložinek: Chutné a zdravé plody jsou elixírem nejen pro srdce
Ideální doba vydat se na sběr hložinek. Jedná se o velmi chutné a zdravé plody. Na co jsou dobré? Co vše lze z plodů připravit?
Hloh coby keř s pozoruhodným významem
Na začátku 14. století se hloh užíval na léčbu dny a srdečních onemocnění. Podle křesťanů hloh symbolizoval panu Marii. Dříve však byl považován za symbol nezdaru, jelikož jeho větve byly součástí Ježíšovy trnové koruny. Z tohoto důvodu se tradovalo, že kvetoucí větvičky hlohu přinesou do domova smrt. Jenže jedna z dalších pověr uvádí, že pokud hloh kvete brzy na jaře, znamená to dobrou úrodu, jakožto že lidé budou šťastní. Dokonce Jindřich IV. vynalezl nápoj zvaný Sirupus Senelorum, který byl vyroben ze semen hlohu.
Keř dorůstající do 8 metrů
Hloh dorůstá maximálně do 8 metrů. Kříží se mezi sebou, tudíž jejich počet se odhaduje od dvou set do několika tisíc. Jen u nás lze najít 11 druhů. Rostlina má trny, kvete bíle až růžově. Plodem je červená malvice s tvrdou peckou, která dozrává na podzim.
Roste v Evropě, Africe i Asii. Nemá rád přímé slunce, proto se mu daří na okraji lesů, kolem říček, často tvoří souvislé houštiny. Vysazuje se i do živých plotů, v parku. V zahradnictví se pěstuje na plody. Ty se sbírají nyní na podzim, tj. během září a října. V zimě pak slouží jako potrava pro ptactvo.
Zdravé a chutné plody coby srdeční elixír
Plody hlohu jsou malé červené plody neboli hložinky. Mají sladkokyselou chuť. Jsou nejen lehce stravitelné, ale také velmi zdravé a chutné. Hložinky obsahují cenné látky. Díky tomu tak mají pozitivní účinek na celý organismus. Významně ovlivňují celý kardiovaskulární systém, pomáhají zvyšovat prokrvení celého těla, zlepšují průchodnost cév, tepen, mírní srdeční arytmii a také regulují krevní tlak. Účinek se však projeví až po delší době užívání.
Foto: Pixabay
Zpracování a konzumace hložinek
Zpracovat plody je možné hned několika způsoby. Důležité je, abyste používali jen plně dozrálé sytě červené plody, které nejsou červivé ani jinak poškozené. Odvar z plodů pomůže se zbavit ledvinových kamenů. Stačí zhruba 10 minut vařit 2 lžíce plodů v ½ litru vody. Odvar se pije vychladlý, a to 2x denně. Další efektivní využití je příprava čaje, který si můžete připravit z čerstvých i sušených plodů. Hložinky stačí jen zalít horkou vodou a nechat cca 10 minut louhovat.
Pokud si chcete uchovat plody do další sezóny, vyzkoušejte hložinkovou marmeládu. Na přípravu potřebujete jen 1 kg hložinek a 500 g cukru. Plody vypeckujte a rozmačkejte, poté je zalijte 1 litrem vody a vařte je do změknutí. Pak propasírujte cukr a směs vařte do té doby, než začne rosolovatět. Jakmile je konzistence správná, nalijte marmeládu do čistých sklenic a zavařte je klasickým způsobem.
Zdroj: bydlimekvalitne.cz, kucharidomu.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3891531/
Náhledové foto: Pixabay