Čas na domácí kvašáky: Recept je jednoduchý a naložení rychlé
Milujete chuť vlastní zeleniny ze zahrádky? Aby ne, jak papriky, tak i rajčata nebo okurky stojí za to. Zcela specifické jsou plodiny, které projdou kvašením. Třeba takové kvašené okurky představují jakousi klasiku, na kterou se nevyplácí zapomínat. Domácí kvašáky si připravíte velmi jednoduše a rychle. Stačí pouze trocha volného času a logicky také nějaké ty ingredience. Recept na kvašáky pro vás máme v následujících řádcích. Vyzkoušeli jsme ho. Stojí rozhodně za to.
Několik důležitých ingrediencí v čele s okurkami
Ty si optimálně posbírejte přímo v zahradě. My jsme tak učinili. Ideální jsou středně velkém plod. Ty malé se hodí spíše na zavařování a větší na okurkový salát. Ze zahrádky ale můžete vzít i další nedílné součásti na okurky kvašáky, třeba takovou mrkev nebo cibuli, případně čerstvý kopr. Na kvašáky budete potřebovat:
- středně velké okurky,
- jedna mrkev,
- jedna větší cibule,
- 2 snítky kopru,
- 2 vinné listy,
Na lák bude třeba:
- 500 ml vody,
- 2 dkg soli.
Kvašáky: Foto Pixabay
Jednoduchý postup skládání a nálev na kvašáky
Okurky a mrkev s cibulí je třeba do sklenice skládat tak, aby ve optimálně drželo a nevznikaly žádné velké mezery. Vždy trochu utlačíme. Když máme hotovo, smícháme sůl s vodou a lákem přelijeme obsah sklenice tak, aby zůstalo vše ponořeno. Nahoru dáme malou sklenici s vodou. Aby okurky nevyčnívaly nad hladinu, tuto tendenci logicky mají.
Týden čekání a můžete ochutnávat
Přesně tak, kvasný proces bude trvat týden, případně o něco déle. Ostatně vy si můžete okurky vytáhnout a ochutnat. Sami uvidíte, jak na tom z hlediska prokvašení a konzistence budou.
Domácí kvašáky těsně po naložení: Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.