Čas na domácí houby. Pěstování žampionů, hlívy a shiitake na vlastní kůži

Hlíva ústřičná

Milujete houby a rádi byst si dopřáli čerstvé plodnice i v době, kdy toho je venku zima a v lese toho moc nenajdete. Jasně, můžete v klidu vyrazit do supermarketu, kde je k dispozici hlíva ústřičná a také žampiony. Ty bývají často ve dvou odstínech a také se prodává druh portobello. Pokud si ale vlastní houby vypěstujete doma, budete mít opravdu čerstvé a kvalitní plodnice. Navíc se můžete dívat i na to, jako houby rostou což je nepochybně velmi příjemné. My se na doma nejčastěji pěstované houby podíváme podrobněji. Všechny jsme vyzkoušeli a výsledky byly přinejmenším zajímavé.

Žampiony jako klasika

Pěstování žampionů v sadbě není nijak náročné. Koupili jsme si kompletní sadu, která obsahuje kostku, jejímž základem je nejspíše sláma, zemina a naočkované části podkladu. K této sadě patří ještě zemina, jež se sype přímo na samotnou kostku. Okolo ní se natáhne potravinářská fólie a vše se neustále rosí. Po určitě době, která je většinou individuální a pohybuje se v rozmezí dvou až třech týdnů, se vytvoří plodnice žampionů, jež se postupně sklízí. Žampiony jsme pěstovali několikrát, někdy byly i tři úrody, jindy ani jedna.

Sadba žampionůDomácí sadba žampionů: Foto Radek Štěpán

Pěstování hlívy ústřičné je zcela bezstarostné

Hlíva ústřičná je houba, které se daří v domácím prostředí skvěle. Buď ji můžete zaočkovat do nějakého dřeva prostřednictvím kolíčkové sadby, nebo si koupíte klasickou kostky, která je již naočkovaná a plodí. My mám právě tuto kostku, z níž postupně začínají vyrůstat plodnice. Kostka má čtyři otvory právě pro ně. Pěstování hlívy ústřičné tímto způsobem je velmi jednoduché. Starat se o kostku nemusíte vůbec, pouze je v místnosti s pokojovou teplotou. Prostě jen čekáte.

Sadba hlívy ústřičné

Kolíčková sadba hlívy ústřičné: Foto Radek Štěpán

Hlíva královská neboli máčková

Tato hlíva je se od klasické hlívy ústřičné liší především tvarem plodnic. Ty jsou mnohem pevnější a také o něco menší. Typické jsou hlavně silnou tření. Vyznačují se také vynikající chutí, která nápadně připomíná klasické houby. Sadba už je naočkovaná, vy ji pouze pravidelně rosíte. My jsme měli úrodu už za 5 dní od nákupu.

Hlíva královskáHlíva královská: Foto Radek Štěpán

Houby shiitake už u nás také zdomácněly

Houževnatec jedlý označovaný latinsky jako Lentinula edodes najdeme často pod názvem shi-take nebo šiitake. Jde o skvělou původně orientální houbu. Tu jsme zakoupili naočkovanou v malém kvádříku, který jsme dali do plastové nádoby. Za pravidelného rosení začal plodit pátý den. Malá plodnice se postupně zvětšovala a začaly se objevovat nové. Ve smaženici chutnaly houby skvěle.

Sadba shiitake po týdnu: Foto Radek Štěpán

Hlíva ústřičná v domácí sadbě: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.