Calceolaria: Nebojte se jejího pěstování

Calceolaria

Calceolaria neboli Pantoflíček je pokojová rostlina, kterou si nejčastěji pořizujeme na jaře, když kvete. Je to také nejprodávanější rostlina v období Velikonoc, možná proto, že je charakteristická svými jarními barvami svých nafouklých květu. Jedná se o odstíny žluté, oranžové a červené barvy.

Nejznámější druhy

Rostlina pochází původně z Jižní Ameriky a kvete od ledna do května. Výška této rostliny se pohybuje od 30 do 50 cm, ale nejdeme i Calceolarie mini. Asi nejznámějším druhem je Calceolaria biflora, který mívá zpravidla vícekvětá květenství. Opakem je jednokvětý druh Calceolaria uniflora a liší se především chlupatými listy a menšími květy, zbarvenými do žluté. Mezi další známé druhy patří také Calceolaria fothergillii nebo Calceolaria integrifolia neboli Pantoflíček celolistý s načervenale skvrnitými květy.

Calceolaria a její pěstování

Pantoflíček vyžaduje jasné světlo a teplotu okolo 13°C. Pokud máte doma přetopeno, začne rostlina shazovat květy i pupeny. Pantoflíček proto umístěte dále od radiátorů, ale zároveň tam, kde je jasno. Ideálním stanovištěm je tak východní, severní nebo severozápadní strana.  Semena vysazujeme až v květnu nebo dokonce až v červnu.  Semena rostliny se jen nasypou na povrch zeminy a 2× pikýrují.  Pantoflíček sázíme do zeminy, který je složená ze směsi listovky, drnovky, písku a rašeliny v poměru 2:2:1/2: 1.

Jak zalévat Calceloarii?

Substrát Pantoflíčku by neměl nikdy zcela vyschnout, zaléváme proto hned, jakmile vyschne povrch. Na zalévání je dobré používat odstátou a měkkou vodu v pokojové teplotě. Při zalévání dávejte pozor, abyste nelili vodu na listy rostliny. Pantoflíček je velmi náročný na vlhkost, umisťujeme ho tedy nad širokou misku, do které dáme kamínky. Ty pomohou rostlině udržet vlhkost.  Jednou za dva týdny je také dobré rostlinu přihnojit hnojivem určeným pro pokojové rostliny.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.