Čajot si vypěstujete snadno. Je to něco mezi okurkou, cuketou a hruškou

Čajot

Čajot: vypadá jako hruška, chutná jako cuketa, kedlubna či sladší okurka. Známý je i pod názvy sladkojam jedlý (Sechium edule) či mexická okurka. Svůj původ má ve střední a jižní Americe, avšak dnes už se pěstuje v mnoha zemích, jako je Mexiko, Kuba, Kolumbie či Španělsko. Čím dál častěji na tuto rostlinu můžete narazit také v českých zahradách.

Co je čajot?

Čajot je dlouhá liána – může dosáhnout délky až 10 metrů. Kromě velkých listů ve tvaru srdce je typická též svými bílými květy, ze kterých se později vytvoří plody ve tvaru hrušky s vrásčitou slupkou. Jsou jedlé, když jejich dužina dosáhne světle zelené až žlutavé barvy. Někdy ale může být dužina též bílá. Uvnitř se skrývá velké ploché semeno. Ovoce je bohaté na vitamíny a minerály, jako je vitamín C, kyselina listová, draslík aj.

Čajot
Foto: Pixabay

Jak použít ovoce?

Ovoce má široké použití. Tak trochu bychom ho mohli srovnat s cuketou, kterou čajot připomíná i chuťově. Plod je možné vařit, smažit, péct, nakládat nebo přidat do polévek, salátů či masových jídel. V Mexiku je nepostradatelný – najdeme jej v guacamole, salsách, polévkách či fajitas. Zde je několik návrhů, jak ovoce upotřebit:

  • Kamkoli místo cukety.
  • Saláty: hodí se do teplých i studených salátů, protože jej můžete jíst syrový i vařený. Skvěle se hodí k citrusovým plodům, cibuli, kopru a klíčkům.
  • Nádivka do masa a zeleniny: plněná masa nebo zelenina mohou být doplněna právě čajotem: hodí se do paprik, cuket, lilků, dýní či rajčat.
  • Pokrmy z jednoho hrnce: přidejte je do typických pokrmů, které vaříte v jednom hrnci, jako je guláš, eintopf, chilli, kari či fazole.
  • Těstovinové pokrmy: pokrmy, jejichž základ tvoří těstoviny, jsou pro čajot ideální! Přimíchejte je do teplých i studených těstovinových salátů či jiných pokrmů z těstovin.
  • Nakládaný: naložte jej do okurkového nálevu nebo do jakéhokoli nálevu, který tvoří ocet, bylinky a koření.
  • Smažený: osmažte jej na pánvi, a získáte hranolky. Můžete jej obalit v mouce a smažit například k bramborům.
Čajot
Foto: Unsplash

Jak vypěstovat čajot?

Tato rostlina má tu výhodu, že roste poměrně ochotně a bez vážnějších problémů. Je odolná vůči suchu, ale vyžaduje teplé a slunné stanoviště, kvalitní půdu a drenáž. Je dobré, když je rostlina chráněná před větrem. Nový exemplář můžete vypěstovat ze semen nebo z kořenů. Jednotlivé rostliny vysazujeme s rozestupy asi 1 až 2 metry od sebe. Zaléváme ke kořenům, listy nenamáčíme. Vyhněte se přemokření půdy.

Po čem může rostlina růst?

Jedná se o liánu, takže pro pěstování bude zapotřebí instalovat oporu. To může být plot nebo pergola, ale také různé konstrukce, jako jsou zahradnické mřížky nebo sítě. Tato opora by měla být dostatečně silná, aby udržela velké množství plodů, které má rostlina tendence produkovat. Pro kontrolu tvaru a délky může rostlina vyžadovat prořezávání. Plody sklízíme, jakmile dosáhnou požadované velikosti a jsou na dotek měkké. Při pokojové teplotě vydrží několik týdnů. Jejich životnost můžete prodloužit až na několik měsíců, pokud je dáte do ledničky.

Zdroje info:

https://www.ceskestavby.cz/clanky/zkuste-pestovat-novou-zeleninu-cajot-miluje-teplo-vypada-jako-hruska-a-chutna-jako-cuketa-33256.html

https://kobietawkrakowie.pl/chayote-kolczoch-jadalny-jak-smakuje-uprawa-wlasciwosci-przepisy/

 Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!