Čaj před spaním? Výběr čaje bychom měli přizpůsobit denní době
Zatímco o kávě se ví, že může narušit spánek, o pití čaje se má za to, že je to bezpečné v kteroukoli denní dobu. Není to ale tak úplně pravda. Není totiž čaj jako čaj. Zatímco například meduňkový čaj může přispět k dobrému spaní, ten černý naopak obsahuje spoustu kofeinu, takže může spánek narušit. Čaje mohou mít různé prospěšné zdravotní účinky a navíc si s jejich pitím spousta lidí spojuje různé rituály.
Čaj v různých druzích a variantách
Čaj bychom vždy měli přizpůsobit svým preferencím. Některé nám mohou pomoci s hubnutím, jiné s usínáním, další nás mohou nabudit, pomoci zbavit nachlazení a rýmy a podobně. Černý čaj obashuje třísloviny, alkaloidy, silice, proteinové sloučeniny, vitamíny A, C B, K a minerální látky, jako hořčík, zinek, vápník, organické kyseliny, pryskyřice a sacharidy. Na trhu je ale obrovské množství čajů, které můžete přizpůsobit svým osobním preferencím.
Čaj po ránu
Čaj může obsahovat různé dávky kofeinu. Ten v čaji se nazývá tein. Chemicky jsou kofein a tein stejné látky: přispívají k soustředění, snižují únavu a mohou povzbudit organismus. Kofein působí rychleji, tein se uvolňuje postupně. Díky tomu tein působí mnohem déle. Nejvíce ho obsahují právě odrůdy černého čaje, ale také čaj matcha, který se všeobecně považuje za jeden z nejzdravějších druhů čaje. Pro kofein i tein platí stejné pravidlo: měli bychom je pít v doprovodu s jídlem (nebo po jídle). Jejich pití nalačno může totiž podráždit trávicí systém a způsobit i jiné potíže:
- Křeče žaludku.
- Bolest hlavy (nadměrná konzumace kofeinu či teinu).
- Třes rukou.
Pití před spaním
Chcete-li se vyhnout nežádoucím účinkům kofeinu či teinu, je důležité je nepít na prázdný žaludek. Vzhledem k povzbuzujícím a dlouhodobým účinkům teinu není dobré pít čaj ani před spaním. Poslední šálek si dopřejte dvě až tři hodiny před spaním. Pokud máte večerní rituál spojený se šálkem horkého čaje, volte takové, které podporují dobrý spánek (meduňkový nebo heřmánkový čaj).
Správné mnžoství čaje
Ideální je vypít dva šálky denně, pokud vám to nedá, za normu se považují i čtyři šálky. Zaměřte se ale na to, kolik kofeinu získáte z kávy a kolik teinu z čaje. Jejich příjem v nadměrném množství může způsobit stres, bolesti hlavy a nervozitu. Šálek čaje o objemu 200 ml obsahuje od 30 do 90 mg kofeinu. To je poměrně velké rozmezí, které je způsobeno právě velkým množstvím druhů čaje a také na délce louhování apod. Roibos, ovocné a bylinné čaje kofein neobsahují, proto si je můžete dopřát častěji.
- Černý čaj bychom neměli pít v případě, že trpíme anémií (nedostatkem železa), snižuje totiž vstřebávání železa.
Zdroje info:
https://kobieta.interia.pl/porady/news-o-jakiej-porze-lepiej-nie-pic-herbaty-w-tych-godzinach-zadzi,nId,7854740
https://www.karmakettle.com/blogs/tea-tales/when-is-the-best-time-to-drink-tea-hint-not-early-morning
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!