Bylo vážně teplé léto, přesto melouny mnohdy nezrály podle vašich představ? Příští rok napravte tyhle chyby
Bylo vážně teplé léto, přesto melouny mnohdy nezrály podle vašich představ? Příští rok napravte tyhle chyby. Melouny jsou sladké a šťavnaté ovoce (bývají ovšem také řazeny do zeleniny), které se na našich zahradách pěstuje čím dál častěji. Obvykle jde o meloun vodní nebo také vodní meloun, co je botanicky tykvovitý plod lubenice obecné (Citrullus lanatus). Kromě chuti nabídne toto ovoce i řadu užitečných výživových látek, například hořčík, draslík, železo, kyselinu listovou, lehce stravitelných cukry a velké množství biologicky aktivních látek.
Kde pěstovat vodní meloun
Ne vždy je však ovoce pěstované na záhonku stejně chutné, jako to v obchodě. Nejčastěji za to může špatná výsadba. A kam tedy tuto rostlinu zasadit? Nejlepší je vysadit melouny na písčité půdy na jižních a jihozápadních svazích. Musí být opravdu dobře prohřáté sluncem a co nejlépe chráněné před převládajícími větry. Nevhodné jsou naopak půdy přemokřené a kyselé. Na nich rostou jen malé plody, které brzy praskají.
TIP: Nenechte úrodu jahod v příštím roce náhodě a pojistěte si ji. První kroky je třeba udělat už teď. A nezapomeňte také zatočit s křídlatkou, pokud se vám roztahuje na zahradě. Právě teď je k tomu ideální příležitost.
Mnohem lépe svědčí melounu substrát neutrální nebo zásaditý. Nejlepší sklizeň však nepřichází na čerstvě založených záhonech, nýbrž po dlouhodobé kultivaci půdy, spojené s průběžnou aplikací vápna, humusu a minerálních hnojiv. Ideální je také zavedení střídání plodin a zelené hnojení. Jen tak je možné získat maximální a především sladkou sklizeň vodních melounů.
Foto: Pixabay
Kdy a jak vysévat meloun
Problémem špatné sklizně plodů mohly být i nevhodné podmínky při výsevu, které dokážou narušit vývoj rostlin. Semena se vysévají do otevřené půdy na konci května. Teplota půdy musí být minimálně 12 až 14 °С, malé klíčky se poté objeví po osmi až deseti dnech. Pamatujte si, že čím kratší je doba od výsevu do vzejití, tím budou také tyto rostliny zdravější.
TIP: Věděli jste, že nově musí mít i zahrada stavební dokumentaci? Za její absenci hrozí statisícové pokuty.
Jak pomoci melounům lépe zrát
Ne vždy panuje na jaře takové počasí, jaké by melouny potřebovaly. A jak jim tedy pomoci? Nejpříznivější mikroklima vytvářejí tunelové přístřešky, jejichž rámy jsou vyrobeny z drátu. Rostliny by pod nimi měly být pěstovány do začátku června, dokud nepomine nebezpečí mrazů.
Fólie je však nutné odstraňovat postupně, nejlépe za oblačného počasí, aby se rostliny nepoškodily vlivem silných ultrafialových paprsků. Navíc náhlá změna mikroklimatu rostliny velmi oslabuje, je tedy třeba je opravdu přivykat postupně.
Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-jak-pestovat-melouny-i-v-ceskych-podminkach-chce-to-slunce-a-hodne-vody-40392825, https://www.osej.cz/produkt/10390
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)