Byliny, které pomohou při nachlazení i kašli aneb Vsaďte na černý bez, majoránku, diviznu i tymián
Období, kdy se řada z nás potýká častěji s virovým onemocněním. Je to dáno přechodem z tepla do zimy. Pokud vás trápí rýma, kašel, tak vám v tomto směru pomohou byliny. Prozradíme, které byliny konkrétně pomohou. Využijte dary přírody.
Při nachlazení pomůže zvýšená dávka vitamínu C v kombinaci se zinkem a minerály. To však neznamená, že je třeba hned kupovat tablety, jakožto konzumovat ovoce v nadměrném množství. Jde o to, že zvýšené množství citrusů tělo ochlazuje a při nemoci tolik neprospívají. Proto jsou byliny v tomto směru efektivnější volbou, což je ostatně prokázáno i na základě studie.
Byliny vhodné při nachlazení
Mezi jednu z nejpoužívanějších patří černý bez. Je osvědčenou bylinou pro léčbu nachlazení. Stačí mít doma nasušený bez, ze kterého si i během zimy můžete připravit čaj. Ten dokáže vyvolat pocení, čistit zahleněné průdušky, stejně tak i ničit choroboplodné zárodky. Bylina se rovněž využívá k inhalaci. Mezi nejoblíbenější a rovněž osvědčené pomocníky patří lipový květ. I z něj si můžete připravit čaj, který snižuje horečku a má léčivý účinek na průdušky. Zároveň dokáže i ředit krev, tudíž působí jako prevence proti ucpávání cév, jakožto i angíně pectoris a infarktu.
Byliny s vyšším obsahem vitamínu C
Při nachlazení je třeba dodat tělu potřebný vitamín C. Zde se můžete zcela spolehnout na rakytník a šípky. Rakytník obsahuje vysoké množství céčka, ale také minerálních látek. Léčí nejen nachlazení, záněty průdušek, ale dokonce i onemocnění žaludku, krevního oběhu a plic. Celkově posiluje obranyschopnost organismu. Šípky jsou bohaté na vitamín A, B i C. Šípkový čaj má pozitivní vliv na imunitu. Je vhodný při nachlazení, chřipce, bolesti v krku, kašli i při problémech s močovým ústrojím.
Dary přírody pro inhalaci při nachlazení
Na inhalaci při rýmě a nachlazení je vhodná majoránka. Vhodné je inhalovat 2x denně a pokud možno alespoň 5 dnů. Majoránka uvolňuje sliznice, jakožto tlumí bolesti hlavy a ničí i parazity. Další účinnou bylinou je máta peprná. Aplikovat lze i inhalací, zejména při rýmě, ale také zánětu průdušek či hrtanu.
Foto: Pixabay
Byliny na suchý a vlhký kašel
Na suchý kašel je účinný tymián obecný, který je skvělou dezinfekcí dýchacích cest. Působí i jako přírodní antibiotikum. Stejně tak i mateřídouška obecná pomůže při problémech se suchým kašlem. Jen oproti tymiánu má slabší účinek.
Při problémech s vlhkým kašlem pomůže fenykl obecný, který se užívá k odstranění tekutých hlenů z dýchacího traktu. Pomoc nabízí rovněž plicník lékařský, který má i dezinfekční účinek. A zcela nejlepší volbou je divizna velkokvětá, neboť pomáhá při suchém i vlhkém kašlu. Ředí hleny a usnadňuje vykašlávání. K tomu vytváří ochranný film, který zabraňuje jejímu vysychání, čímž snižuje nucení ke kašli.
Zdroj: mojebylinky.cz, zdravi.euro.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10278442/
Náhledové foto: Pixabay