Bylinky po zmrznutí: andělika, kozlík či pampeliška jsou připravené ke sklizni
Stejně jako existuje určité ovoce, které je lepší sklízet po přemrznutí, i některé bylinky je lepší sbírat po prvních mrazících. Hovoříme zde samozřejmě a kořenech rostliny, protože nadzemní části už mohou být dávno pryč. Na jaké bylinky se vyplatí počkat se sklizní až do října či dokonce listopadu?
Andělika lékařská
Andělika je bylinka, která je známá tím, že může ulevit zejména při zažívacích potížích. Nálev z kořenu je možné použít též pro močopudné účinky. Uleví vám ale také v případě nachlazení a chřipky. Anděliku používají mnohé ženy také jako bylinku, které může pomoci s hubnutím. Kořen se sklízí právě v říjnu či listopadu, po prvním mrazu. Je důležité, aby rostlina v této době byla stará dva roky. U dvouleté anděliky sklízíme kořen. Pokud bychom jej nesklidili, ve třetím roce už se to nedělá (kořen se rozpadá). To je možné použít jen na sběr semen pro vysetí příštích rostlin.
Foto: Pixabay
Kozlík lékařský
Také kozlík je známý pro své silné léčivé účinky. Může pomáhat od stresu a depresí, takže se často používá k podpoře zdravého spánku. Kromě toho má příznivé účinky na snížení krevního tlaku. Může uklidnit také zažívání. Kořen sklízíme až druhý rok po výsevu, a to buď v květnu ještě předtím, než rozkvete, nebo na podzim (říjen/listopad). Je důležité, aby v době sběru bylo sucho.
Pampeliška smetánka
Z rostliny, která má latinský název Taraxacum officinale, je možné sklízet květy, listy i kořeny. Doba sklizně se bude pro jednotlivé části lišit. Kořeny rostliny můžeme sklízet před květem na jaře, nebo naopak po odkvětu v zimě. Dejte si pozor, kořen je křehký. Po sklizni jej omyjte, osušte a nechte řádně vysušit. Použít jej můžete za účelem snížení krevního tlaku či hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Kromě toho ale také podporuje trávení a má detoxikační účinky. Podporuje imunitní systém, pomůže proti kašli i bolesti v krku.
Kostival lékařský
I když se u kostivalu používají též listy, sklízí se převážně jeho kořen. Pomáhá proti modřinám a hematomům. Změkčí tvrdé paty a nehty. Vlasy po oplachu z kostivalu vypadají hebké a lesklé. Kořen ale pomáhá proti revmatismu, bolestech kloubů a svalů. Kořen můžeme sklízet opět na jaře před květem nebo na podzim po odkvětu. I když je možné jej usušit, lepší je čerstvý. Tento stav zachováte nejdéle, pokud jej budete uchovávat v písku, jako se to dělá s mrkví a petrželí.
Křen selský
Se sklizní se obvykle čeká na okamžik, až zhnědnou listy. To se děje obvykle s příchodem prvních mrazíků. Živiny z listů se stahují do kořenů, což je chvíle, na kterou čekáme. Křen je možné použít v kuchyni na přípravu nejrůznějších pokrmů. Používá se i v lidovém léčitelství, jako přírodní antibiotikum, při nachlazení či obtížích dýchacích cest. Má schopnost zlepšit funkce imunitního systému. Pomáhá též při hubnutí.
Zdroje info:
https://ceske-bylinky.cz/content/98-listopad
https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-jakie-rosliny-zbierac-w-pazdzierniku-i-listopadzie,nId,5579306
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!