Bylinky na játra – jaké vybrat, když trpíte otoky nebo nadměrným pocením

Problémy s játry se čas od času vyskytnou u většiny lidí. Mají různou podobu. Někomu brání v hubnutí, jiný se cítí nadměrně unavený, dalším lidem pak zprávu o jejich zdravotním stavu prozradí krevní testy. Pokud však nechcete sázet jen na přípravky z lékárny, poradíme vám, které bylinky použít.

Máme pro vás hned čtyři typy: Ostropestřec mariánský (Silybum marianum), Jalovec obecný (Juniperus communis subsp. Communis),Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) a Rybíz černý (Ribes nigrum).

Když sázíte na jistotu, zvolte ostropestřec

Říká se mu také mariánská bylinka nebo mariánský bodlák. Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je na našem trhu k dostání v mnoha dobách, nejúčinnější jsou však extrakty. Cílí zejména na játra – regeneruje je, obnovuje a posiluje jejich činnost. A prospívá i žlučníku.

Máte-li navíc problém s otoky, sáhněte po jalovci

Někdy se však ke špatným játrům přidružují i další problémy. Typické jsou otoky, na které skvěle pomáhají plody jalovce obecného (Juniperus communis subsp. Communis). Účinně totiž brání nadměrnému zadržování vody v těle.

Jalovec

Foto: Pixabay

Na nadměrné pocení pomůže stará známá z truhlíků

Jen málokterá bylinka dokáže v mžiku zaplevelit svěřený prostor tak, jako právě šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Pěstitelé – začátečníci ji milují. Regeneruje játra, pomáhá proti kašli a reguluje nadměrné pocení těla. A to se může opravdu hodit.

Oblíbený rybíz pomáhá trochu jinak, než si myslíte

Poslední bylinkou z našeho seznamu je rybíz černý (Ribes nigrum). Ovšem ptejte se po extraktu z kořene. Na játra se totiž osvědčuje skvěle. Jeho plody pak zásobí naše tělo nezbytnými antioxidanty a dalšími důležitými látkami. A v neposlední řadě také dobře chutnají.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: vitalvibe.eu

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)