Bylinkové čaje z kořenů, které vám pomohou s trávením
Sezóna grilování je v plném proudu a nezřídka se stává, že je nám po prohýřeném večeru tak trochu těžko. Dnes máme proto pro vás tipy na několik šikovných kořenů z bylinek, které vaše zažívání uklidní a do budoucna mu dopřejí lepší kondici.
Zabrousíme jak do tuzemských, tak i do exotických vod. Střevům a přátelským probiotickým bakteriím totiž může pomoci například čekanka obecná (Cichorium intybus), lopuch větší (Arctium lappa), pampeliška lékařská (Taraxacum officinale), lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) či zázvor lékařský (Zingiber officinale).
Čekanka obecná a její inulin
Má silné probiotické účinky, za což může právě prospěšná vláknina (inulin), kterou její kořen obsahuje. Kromě toho také posiluje imunitu, detoxikuje a působí protizánětlivě. A odvar z čekanky dokáže dokonce zklidnit před spaním.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Lopuch větší obsahuje také inulin
I tady neuděláte s podporou svých střevních probiot chybu. Kromě toho vám může lopuch pomoci i s léčbou bolesti a akné. Pročistí krev i organismus a má pozitivní vliv i na játra. Najít ho tedy můžete zejména v detoxikačních čajích.
Pampeliška lékařská prospívá „hodným“ bakteriím
Nejde jen o invazivní plevel, z pampelišky dokáže být také skvělá léčivka. Přinese výživu vašim střevům a kromě toho působí i proti bolestem a otokům (samozřejmě stále mluvíme o kořeni).
Lékořice lysá jako sladká složka čajů na trávení
Má velmi specifickou chuť, kvůli které ji někteří milují a druzí nenávidí. Pokud patříte do té první skupiny, klidně na ni vsaďte jako na účinnou pomocnici při střevních a žaludečních problémech. Uplatní se také jako posilující tonikum, bylinka pro dobrou náladu a lék proti zánětům sliznic všeho druhu.
Zázvor lékařský lze pít nejenom v zimě
Jakmile udeří chladné měsíce, vezmou mnozí z nás bedničky se zázvorem v obchodech doslova útokem Po zbytek roku si ho však téměř nevšímáme, což je rozhodně chyba. Poradí si totiž s nevolností a mnoha dalším trávicími obtížemi, kromě toho také posiluje imunitu a mírní příznaky chřipky a nachlazení. A uplatní se i jako pomocník při detoxikaci organismu. A nesmíme zapomenout ani na obsah éterických olej a terpenu, které přispívají ke stimulaci krevního oběhu. Pokud vám tedy bude po vypití zázvorového čaje trochu horko, nedivte se – právě jste si rozproudili krev. Určitě ho proto nepijte před spaním.
Takže jakmile vás zažívání po nějaké té letní párty zase potrápí, určitě neváhejte sáhnout po některé z těchto bylin. A to nejlépe ve chvíli, kdy se potíže začínají hlásit o slovo, byť takový zázvor je vhodné užívat i preventivně. Uvidíte, že vám váš žaludek i střeva poděkují.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)