Buráky z vlastní zahrady: Zdraví, které baví
Je lepší doma sedět a louskat buráky! Každopádně. Jen bude dobré, když se bude jednat o ty, jež si vypěstujete na vlastní zahradě. Podzemnice olejná patří plazivé či vzpřímené rostliny, které si místo na vaší zahradě jistě zaslouží. Jednak ji oživí a jednak získáte skvělou plodinu, která vám bude chutnat. Patří do čeledi bobovitých a nápadně připomíná hrách. Jen její rostlina se postupně sklání k zemi a zavrtává do povrchu. Tady postupně vytváří plody. Kde se tedy vlastně buráky vzaly a jak je pěstovat na vlastní zahradě?
Historie stará tisíce let
Podle vědců nejspíše pochází podzemnice olejná z Jižní Ameriky. Ostatně archeologické výzkumy z oblasti, kde žili starověcí Inkové, hovoří jasně. V jejich hrobech starých více než 3 500 let se našly nádoby plné buráků. Do Evropy přišlo pěstování podzemnice olejné pochopitelně v 15. století, kdy se rostlina přivezla z Ameriky. Odsud pak putovaly rostliny do jižní části Afriky. Tady ji pěstovali Burové, holandští přistěhovalci. Ti se nakonec vzbouřili a začaly britsko-burské války. Najednou tady byly burské oříšky, jak se začaly plody podzemnice olejné nazývat.
Základy pěstování podzemnice olejné
Vypěstovat si podzemnici olejnou není nijak výrazně náročné. Pojďme na to krok po kroku.
Optimální půdní podklad
Půda by měla být ideálně kyprá, dostatečně výhřevná a měla by se vyznačovat solidním podílem písku. U nás je ideální si podzemnici olejnou přepěstovat. Vyséváme do malých truhlíků zhruba v polovině dubna. Pozor na dostatek světla a hojnou zálivku.
Klíčení semen
Je poměrně rychlé. V polovině května musí přijít semenáčky na záhon. Vzdálenost mezi nimi by měla být okolo 15 až 30 cm. Šířka řádků je ideální cca kolem 70 cm. Proti případným mrazíkům ochráníme rostlinu netkanou textilií.
Opora nezbytností
I menší semenáčky se neobejdou bez opory. Rozhodně omezte zálivku, aby došlo k efektivnímu opylení květů. Když se poté stopky dotknou země, okamžitě je zapotřebí přihrnout k nim zeminu. Pak se opět začíná se zálivkou.
Seďte doma a sklízejte buráky
Sklizeň přichází cca za nějakých 130 až 150 dní. Jestli jsou už buráky zralé, zjistíme pouze klasickou zkouškou. Prostě část keříku odryjeme a podíváme se. Následně je necháme vysušit na suchém místě. Vynikající jsou čerstvé buráky především syrové. Jinak lze nasolit, upražit, usušit. Záleží na vás…
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.