Buk lesní: pěstujte jej jako solitér i součást živých plotů

Buk

Buk lesní (Fagus sylvatica) je jedním z nejznámějších stromů v České republice. Existuje ale celá řada kultivarů, které se s oblibou pěstují také na zahradách. Tyto kultivary se liší velikostí, takže je můžete přizpůsobit velikosti vaší zahrady. Každý z kultivarů může mít také jinou barvu listů – což je na nich právě to atraktivní. Koupit si můžete kultivar s vínově zbarvenými listy, skvrnitými, nažloutlými apod. Výběr je poměrně široký a pěstování není náročné. Pokud tedy hledáte na svou zahradu dřevinu, která zaujme jako solitér i součástí jiných rostlin, buk je vhodným adeptem.

Poznáte buk lesní?

Buk lesní patří mezi opadavé listnaté stromy z čeledi bukovitých (Fagaceae). Známe jej jako mohutný strom, nicméně některé kultivary se vyznačují menší velikostí. Typická je pro buky hladká kůra šedé barvy a nápadná koruna. Drobné květy jsou opylovány větrem a plodí bukvice (trojboké nažky). Na těchto plodech si pochutnává lesní zvěř, zejména divoká prasata. Bukvice jsou jedlé i pro člověka, mají chuť oříšků. Vzhledem k hořké chuti jadérka bychom si na nich ale nepochutnali.

Buk evropský

Foto: Pixabay

Jaké má buk nároky na pěstování?

Buk je dlouhověký strom, který vydrží růst 200 až 400 let. Má rozložité kořeny, díky kterým je stabilní i ve velkém větru. Proto bychom jeho stanoviště měli vybírat pečlivě a s ohledem na jeho požadavky. I když jej můžete pěstovat ve stínu, mnohem raději bude na plném slunci. Pro pěstování jsou vhodné propustné a vlhké půdy. V suchých ani přemokřených půdách se mu dařit nebude. Jedná se o mrazuvzdorný strom, který si poradí s mrazem až – 30 °C.

Jak na zálivku a hnojení?

Pro buk je důležitá bohatá půda. Proto bychom neměli zapomínat na pravidelné hnojení. Používejte běžná hnojiva pro okrasné dřeviny a řiďte se pokyny výrobce. Obvykle je hnojení prováděno sezónně a na podzim. I když je poměrně odolný proti škůdcům a chorobám, vyplatí se preventivně je před těmito neduhy chránit. V období holomrazů je dobré buk zalévat. V případě potřeby je možné provést tvarovací řez, který buk snáší velmi dobře.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/buk-pospolity/

https://okrasne-stromy.cz/buk-lesni-fagus-sylvatica/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!