Bugenvilea: nádherná popínavá rostlina, která osvěží zahradu

Bugenvilea

Bugenvilea patří mezi okázalé popínavé rostliny, kterých si jednoduše nelze nevšimnout. Její „květy“ jsou vlastně tvořeny zbarvenými listy. Mohou mít různou barvu, například fialovou, růžovou, meruňkovou, červenou, žlutou a bílou. Tyto zbarvené lístky jsou velmi tenké a obklopují skutečné květy, které jsou nenápadné. Drobné kvítky mají bílou barvu.

Bugenvilea nesnese mrazy

Bugenvilea je rostlina, která je teplomilná. Celoroční pěstování v interiéru ale nesnese, takže ji alespoň v létě vynášíme ven. V zimě je třeba rostlinu zazimovat, a to v místnosti, kde se teploty pohybují od 6 do 8 °C. Bugenvileu můžete zakoupit jako pokojovou rostlinu, kdy je ovíjena kolem nějakého rámu, který jí poskytuje podporu. Rostlina se poměrně rychle šíří, dorůstá do délky až dva metry.

Bugenvilea

Foto: Pixabay

Bugenvilea pěstování

Jedná se o rostlinu, která má svůj původ v Brazílii. Dnes ji ale můžete vidět také hodně ve Středomoří. Miluje tedy teplo a světlo. Pěstujeme ji tedy ve světlé místnosti, zimní zahradě nebo ve skleníku, který je v zimě vytápěný. Rostlinu nesmíme nikdy vystavit mrazivým teplotám. Při zazimování (teploty pod 10 °C) se může stát, že rostlina shodí listy. Je to ale běžný jev, který se na jaře sám spraví.

Kontrola růstu

Vzhledem k divokému růstu rostliny je zapotřebí ji nějakým způsobem krotit. Pravidelný řez dodá rostlině požadovaný tvar a rozměry. Vzhled rostliny kontrolujete samozřejmě také pravidelným přivazováním k opoře. Při práci s bugenvileí buďte opatrní: na stoncích jsou totiž trny, o které byste se mohli poranit.

Přesazení rostliny

Pokud jste si bugenvileu přinesli domů v květináči, obvykle není dostatečně veliký. Budete jej muset nahradit větším květináčem. Avšak ještě než se do toho pustíte, nechte rostlinu zvyknout si na nové prostředí. Teprve po několika týdnech můžete rostlinu přesadit. Vyjměte ji z malého květináče a kořeny jemně zbavte zeminy (nemusíte být příliš důslední). Namočte je asi na hodinu do nádoby s vodou. Dejte do větší nádoby a zasypte zeminou. Jemně ji přitlačte a zalijte. Pokud se díky vodě obnažil kořenový bal, přidejte další zeminu.

Zálivka a hnojení

V zimě zaléváme méně, asi jednou za 14 dní, ale vždy předem zkontrolujeme vlhkost substrátu. Na jaře zaléváme až třikrát týdně. Opět kontrolujeme vlhkost substrátu. Rostlinu nepřeléváme, protože nemá ráda mokré kořeny. Ideální je vydatná zálivka a poté počkejte, až horní vrstva substrátu vyschne. Na podzim zálivku omezíme, protože rostlina zpomaluje svůj růst a už tolik vody nepotřebuje. Hnojíme jednou týdně od poloviny jara do poloviny podzimu.

Zdroje info:

https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-bougainvillea/

https://www.ceskestavby.cz/rostliny/bugenvilea-bougainvillea.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!