Brutnák lékařský oslní na zahradě i na talíři
Brutnák lékařský využijete nejen při letošním nakládání okurek, jakožto při výrobě domácí majonézy. Rostlina si zaslouží mnohem pestřejší využití v kuchyni. K tomu zkrášlí i vaši zahradu.
Pro mnohé opomenutá rostlina, díky které můžete objevovat nové chutě ve vaší domácí gastronomii. Brutnák vypadá pěkně na záhonu i talíři. Jaké podmínky zajistit pro zdárný růst? A jak rostlinu využít v kuchyni?
Brutnák aneb též zvaný boreč
Jedná se o jednoletou rostlinu, která je zajímavá vzhledem i chutí. U nás se pěstuje jako zelenina. Využívá se nať mladých rostlin, sbírají se mladé listy. Brutnák lékařský se pěstuje na zahradách, ale je možné ho pěstovat i v květináči doma na okenním parapetu. Přestože se jedná o jednoletou rostlinu, díky samovýsevu vám vydrží v exteriéru na jednom místě i několik let. Brutnák dorůstá do výšky 30 až 80 cm. Rostlina voní po okurkách. Kvete od června do srpna. Zaujme blankytně modrými a velkými květy. U některých mutací se mohou objevit květy bílé či světle růžové.
Podmínky pro pěstování
Rostlina není náročná na půdu, tudíž je možné ji pěstovat všude. Pokud byste přesto hledali vhodné místo, tak nejlépe rostlině svědčí úrodná, mírně vlhká půda s obsahem vápna. Co se týče stanoviště, tak ideální je slunné. Spíše je podstatné výběr místa z toho důvodu, že se brutnák vysemeňuje sám. Je třeba počítat, že ho budete tak mít na zahradě několik let. Výsev se provádí na malý záhon, který se časem rozroste. Brutnák je možné vysévat i mezi jinou zeleninu, která vzejde rychleji a dříve ji sklidíte. Co se týče péče, tak stačí jen vyjednotit na vzdálenost cca 20 cm od sebe, neboť rostlině vyhovuje prostor. Žádné speciální nároky na hnojení a zálivku. Jen je třeba záhon zbavovat plevele.
Kdy a jak sklízet
Brutnák se sklízí buď celý, tj. mladé rostliny, které vypichujeme ze země celé, a to včetně kořenů. Další variantou je postupná sklizeň, tj. vyřezávání nejmladších listů. Pokud listy nespotřebujete, můžete je navrstvit na sebe a vložit do krabičky a uchovat v mrazicím boxu.
Foto: Pixabay
Brutnák v kuchyni
Zejména se používají mladé listy a květy, které mají svěží okurkovou chuť. Vyrobit si můžete i brutnákový olej, který se lisuje ze semen. Modré květy jsou velmi efektivní v nápojích, ale také je můžete zamrazit do ledových kostek. Brutnák má široké využití v kuchyni coby ingredience do salátů, pomazánek, studených omáček.
Zdroj: pestik.cz, pestujemedoma.cz
Náhledové foto: Pixabay