Bršlice kozí noha: Pro někoho plevel, pro jiného užitečná bylinka

Ačkoli nám název nemusí příliš napovědět, o kterou rostlinu se jedná, určitě jste ji už někdy viděli. Typická je svými bílými květy, které rozprostírá jako deštník. Hojně se vyskytuje ve volné přírodě, kde roste a šíří se velmi snadno, proto ji považujeme za plevel. Latinský název této rostliny je Aegopodium podagraria a patří do čeledi miříkovitých (Apiaceae). Známe ji také pod mnohými lidovými názvy, z nichž jmenujme pěťour, kerhák či kerhátek.

Bílý květ – silný plevel

Bršlice kozí noha patří mezi trvalky a plevele, které dokážou škodit okolní vegetaci tím, že ji vytlačují. Šíří se rychle svými popínavými kořeny. Tato rostlina dosahuje výšky až 60 cm a typický je pro ní bílý deštníkovitý květ. Stonek je vzpřímený, dutý a brázditý. Roste na téměř kterékoli louce – můžete ji vidět na okrajích snad všech vesnic i měst. Říká se, že jejímu růstu se dá zabránit vysazením pohanky.

Zdravotní účinky rostliny

Lidé celá staletí věřili, že listy a kořeny rostliny (užívají se interně i externě) mohou odpomoci od bolesti kloubů i zad. Je to způsobeno jejími diuretickými a sedativními účinky. Již středověcí mniši pěstovali tuto bylinku na klášterních zahradách pro tyto její vlastnosti. A nejen oni používali bršlici kozí nohu pro léčbu dny a bolestí, které ji provázejí.

Bršlici na své zahradě pěstovat nechcete

Ať už je bršlice jakkoli užitečná, na své zahradě ji mít opravdu nechcete. Jakmile si ji jednou nasadíte, zbavujete se jí už velice často. Je to trvalá bylinka, která se velice snadno šíří a rok od roku okupuje čím dál větší prostor na vaší zahradě. Spokojte se tedy s tím, že ji budete sbírat tam, kde v přírodě volně roste. Pokud najdete místo, kde bršlice roste, můžete se na ně každým rokem vracet – vždycky ji najdete.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!