Brslen evropský: Nenáročná atraktivní dřevina
Ještě několik posledních dnů máte na to, abyste svou zahradu mohli obohatit o nádherné opadavé keře. Pak už budete muset čekat až do jara. Brslen evropský (Euonymus europaeus) je jedním z těchto keřů. Dorůstá výšky 3 až 5 metrů a poskytuje nádherné sytě růžové květy. Keř je to opravdu rozložitý, ale poroste vám i v těžko přístupných terénech. Vhodný je například pro pěstování ve svahu, protože poměrně snadno a rychle vytvoří silný kořenový systém.
Krásné jsou květy i listy
Brslen je známý především pro své květy, avšak také listy mohou vytvořit spoustu krásy. Přes sezónu jsou tmavě zelené, na podzim se zbarvují do červené barvy. Z květů se můžete radovat od května až do června. Květy jsou zprvu nenápadné, mají zelenobílou barvu. Následně se z nich ale vyvíjí růžové plody. Ty jsou velice krásné. Navíc jsou také oblíbenou potravou ptáků. Brslen můžete použít pro zpevnění svahu nebo do skupinových výsadeb.
Brslen evropský: Foto Pixabay
Výběr stanoviště
Ideální je slunné nebo mírně stinné stanoviště. Půda stačí obyčejná zahradní zemina. Jedinou podmínkou je to, že v půdě se nesmí příliš držet voda. Tento keř je možné celoročně pěstovat venku, je mrazuvzdorný.
Jedovatost
Plody jsou tím, co je pro keř tak typické. Pro svůj tvar dostaly přezdívku „biskupské čepičky“. Uvnitř těchto bobulek se skrývá semínko. Ačkoli si na těchto plodech pochutnávají ptáci, pro člověka jsou jedovaté. A nejen plody, také ostatní části rostliny jsou vzhledem k obsahu glykosidů a alkaloidů jedovaté. Buďte tedy při práci s tímto keřem velice opatrní. Zamezte přístupu dětí a domácích mazlíčků. Plody jsou totiž natolik atraktivní, že by si je děti snadno mohli splést s nějakou pochoutkou.
Neopadavé brsleny
Na zahradách jsou oblíbené brsleny neopadavé, které mají ještě navíc tu výhodu, že jsou menší – dosahují okolo půl metru na výšku. Jsou vhodné pro pěstování v nádobách nebo menších zahrádkách. Jedná se také o popínavé brsleny, které mohou vyšplhat po zdi až do výšky 1,5 metru. Jsou tudíž skvělé k altánu nebo ke zdi. U nás můžeme narazit na dva druhy neopadavých brslenů: brslen Fortuneův (E. fortunei) a brslen japonský (E. japonicus).
Brslen evropský: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!