Broskvoň na balkoně: Díky trpasličím odrůdám je to skutečně možné
Pokud máte na svém balkóně, terase či dokonce doma kousek místa, který byste chtěli smysluplně využít, sáhněte po trpasličí odrůdě broskvoně. Nejenže se jedná o atraktivní rostlinu, těšit se můžete také na její chutné plody. Pěstovat ji můžete samozřejmě také na zahradě, nicméně právě pro její malý vzrůst je oblíbená zejména právě pro balkóny.
V čem pěstovat?
Zakrslé broskvoně lze pěstovat v téměř jakékoli nádobě. Nejvíce si ale usnadníte práci s jejich přemisťováním, zvolíte-li lehké, plastové kontejnery. Nicméně vybrat si můžete také ozdobné, těžké, keramické nádoby – ty by ale měly mít větší odtokový otvor. Na začátku pěstování si vystačíte s nádobou o průměru kolem 30 cm (tj. 10 až 12 litrů). Vhodné je, pokud se nádoba bude směrem nahoru rozšiřovat.
Broskve: Zdroj obrázku Pixabay.com
Jakou zvolit zeminu?
Ideální směsí pro pěstování zakrslých broskvoní je směs kompostu s rašelinou a pískem. Několikrát v průběhu vegetace je vhodné rostlinu přihnojit. Zvolte kompletní hnojivo, abyste dosáhli co největšího množství plodů. Vhodná jsou hnojiva, která se uvolňují postupně a živiny tak rostlině dodávají i dlouhých 6 měsíců. V průběhu vegetačního období je důležitá taktéž pravidelná zálivka (ideálně každé ráno, v období suchých ledních dnů i večer).
Přesazování
Každý druhý až třetí rok je potřeba rostlinu přesadit. Potřebu přesazení můžete poznat také podle toho, že se na obvodu kořenového balu vytváří hustá kořenová plst. To proto, že vlasové kořínky se už nemohou pohodlně vlézt do nádoby. Pro přesazení zvolte vždy nádoby větší o cca 5 cm. Ideální období pro přesazování je jaro.
Ochrana před chorobami
Broskvoně, a to bohužel i ty zakrslé, jsou náchylné ke kadeřavosti listů. Proto je potřeba tomuto onemocnění předcházet prostřednictvím vhodných fungicidů. Ty se používají ve fázi nalévání pupenů rostliny. Používáme měďnaté nebo organické fungicidy, pokud to situace vyžaduje. Aplikujeme je dvakrát s rozestupem deseti dnů.
Tvarování korunky
zakrslé broskvoně rostou s poměrně krásnou, kompaktní korunkou, a proto pravidelný řez nepotřebují. Ten je důležitý jen tehdy, když část nedostatečně vyzrálých konců výhonů odumírá.
Plodnost
Zakrslé broskvoně jsou samosprašné, přesto jim můžete pomoci zvýšit plodnost prostřednictvím umělého opylení. To provádíme štětečkem. Počínáme si přitom opatrně. Pokud se vám zdá, že násada mladých broskviček je vzhledem k velikosti vašeho stromku příliš hustá, bude nutné provést probírku. Udělejte ji tak, aby mezi jednotlivými broskvemi byly rozestupy 8 až 10 cm.
Bonanza z Kalifornie
Jedná se o asi nejznámější druh trpasličí broskvoně. Byla vyšlechtěna v Kalifornii, kde získala označení také jako „Zlatý poklad“ či „Malý obr“. Dlouhé tmavě zelené listy této rostliny jsou sklopené dolů a mírně prohnuté. Už jen samotný pohled na ně je velice potěšující. Nicméně největší krásy má stromek v období kvetení: to je obsypán nádhernými růžovými květy. Plody mají hmotnost cca 140 g. Na plody si musíte počkat až druhý rok po výsadbě.
Broskve: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!