Broskvoň: její pěstování může mít určitá úskalí

Broskvoň

Broskvoň patří mezi nejoblíbenější ovocné stromy na našich zahradách. Možná už jste ale zjistili, že pěstování tohoto stromu může být tak trochu problematické. Důvodem je to, že tento strom je původem z teplejších oblastí, než jaké panují u nás. Přesto je ale možné pěstovat broskvoň s úspěchem venku, a to celoročně. Je mrazuvzdorná. Ale miluje teplo. Pokud pro ni tedy volíte vhodné stanoviště, měli byste se zaměřit zejména na tento aspekt.

Výběr stanoviště

Správný výběr stanoviště může pomoci předejít budoucím problémům. V případě broskvoně tvoří správné stanoviště dostatek sluníčka, avšak také místo chráněné před přílišným větrem a prudkým deštěm. Ideální jsou tedy místa, která jsou u zdí, které se v průběhu dne nahřejí, a v noci pak strom hřejí. To znamená na u zdí orientovaných na jih. Pokud se vám podaří chránit strom před deštěm, můžete eliminovat vznik houbových a plísňových chorob, ke kterým je broskvoň náchylná. Další důležitou podmínkou je vlhká, dobře propustná půda.

Broskve

Foto: Pixabay

Broskvoň v zimě

Broskvoň jako taková je odolná vůči mrazům až -25 °C. To znamená, že za běžných podmínek ochranu před mrazem nepotřebuje. Hovoříme zde ale o již zavedených, starších stromech. Mladé stromy je dobré na zimu chránit, například tak, že jejich kmen obalíte slámou. Výhonky, které zmrznou, mají poměrně vysokou schopnost regenerace. Pokud ale již broskvoň začala kvést, mohou pro ni být mrazíky velice nebezpečné.

Hnojení broskvoní

Broskvoň není jednoduchým stromem na pěstování. Je ohrožena celou spoustou chorob, pro které se musí pravidelně kontrolovat. Čím je strom zdravější, tím méně chorob je může napadnout. Proto je dobré přispívat ke zdraví svého stromu pravidelným hnojením. Jednou za rok je dobré zarýt ke kmeni stromu kompost nebo hnůj.

Řez broskvoně

Důležitou součástí péče o tento strom je pravidelné prořezávání. Řez provádíme na jaře a jeho cílem je strom vhodně vytvarovat. Na konci bychom měli získat strom, který má krátký kmen a čtyři a pět silnějších větví. Větve mohou být dlouhé až 3 m, každoročně z nich vyrostou plodonosné výhony, které je vhodné zkrátit, aby měly maximálně 10 oček. Tyto výhonky by měly být od sebe vzdáleny asi 40 cm. Všechny ostatní výhony odstraníme (to znamená, že ¾ všech přírůstků je třeba odřezat). Nebojte se, tento řez má velmi pozitivní vliv na plodnost.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-uprawiac-brzoskwinie-w-polsce,nId,4914151

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-broskvoni-a-nektarinek/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!