Břízu lze užívat dlouhodobě, uvařte si třeba čaj na pročištění
Bříza (Betula) paří mezi naše nejkrásnější stromy. Snadno ji identifikujete v jakémkoliv lesním porostu a její okrasné kultivary lze s úspěchem pěstovat na zahrádce. Pokud jí to dovolíte, vyroste v nádherný strom, jehož listy nám mohou pomoci s mnoha zdravotními neduhy.
Největší sílu mají mladé listy, sbírané brzy zjara. Ale pokud jste toto období prošvihli, ještě není úplně pozdě. Nasušte je ve stínu při pokojové teplotě a to vždy ve slabé vrstvě. Pak uložte do plátěného sáčku do temna a sucha.
Jak vám mohou pomoci březové listy
Najdete v nich silice, saponiny, množství tříslovin, pryskyřice, minerální látky a také fytoncidy, jež se mohou chlubit antibiotickým účinkem. V lidovém léčitelství se listy břízy používají zejména kvůli svým močopudným účinkům.
Jsou skvělým lékem na nemoci močového ústrojí, posilují činnost ledvin a mohou pomoci i s rozpuštěním ledvinových kamenů a mimo jiné přispět i k detoxikaci organismu tím, že z ledvin odplaví většinu škodlivých látek.
Zdroj obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Účinný pomocní při dně a revmatismu
Ovšem bříza toho umí mnohem víc. Pokud trpíte dnou nebo revmatismem, můžete vyzkoušet obklad z čerstvě natrhaných a pomačkaných březových listů. Stačí je krátce spařit a ihned přiložit. A pokud nejste právě fanouškem obkladů, pak by se vám mohly hodit i obdobně připravené koupele.
Čaj z břízy i další produkty je možné užívat dlouhodobě. Ovšem s jednou výjimkou – nesmíte být alergičtí na její pyl, v takovém případě by vám mohla spíše uškodit. A jak si čaj připravit? Dvě lžičky čerstvě utržených a nasekaných listů přelijte horkou vodou, nechte 15 minut louhovat a pak přeceďte. Dostanete skvělý čistící čaj, který je možné užívat 2-4 týdny a to nejlépe 2x denně.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)