Březnová práce na pokojových a balkónových rostlinách
Březen již signalizuje začátek jara, a tak je potřeba zaměřit se více na péči o své rostliny. A to nejen o ty venkovní, ale také pokojové a balkónové. Všechny rostliny se musí připravit na nadcházející sezónu, je potřeba dodat jim energii pro nový růst. U pokojových rostlin a balkónovek je potřeba začít s jejich přesazením (případně vysazením).
Přesazování rostlin
Některé rostliny je potřeba přesazovat každý rok, u jiných je přesazujeme pouze tehdy, když kořeny zcela vyplní květináč. Mezi takové, které se přesazují podle potřeby, patří například fíkusy (oblíbené dracaeny nebo klívie). Ostatní musíme přesazovat rok co rok. Děláme to tak, že je vyjmeme z dosavadního květináče a otřepeme přebytečnou hlínu na nich. Veškeré kořeny, které jsou poškozené nebo uhnilé odřízneme. Poté je přesadíme do většího květináče. Pokud se vám zdá, že velikost stávajícího květináče je dostačující, pak vyměňte alespoň svrchní vrstvu zeminy.
Kdy je čas na řízkování?
Právě období března je skvělé na řízkování – rostliny, které chcete rozmnožit, si tedy právě nyní neřízkujte. Mějte na paměti, že rostliny stejně jako lidé stárnou, a proto je důležité občas i stávající starou rostlinu časem nahradit z mladých řízků.
Pěstování nových rostlin
Pokud chcete začít pěstovat nové druhy rostlin, načtěte si, zda už není čas je v březnu zasadit. Obecně se začíná s předpěstováním begónií nebo dosen. Hlízy těchto rostlin je dobré již nyní udržovat ve vlažné vodě.
Péče o balkónové rostliny
Pokud si chcete obnovit růst starých balkónových rostlin, nyní je ten správný čas je seříznout a přesadit. Jakmile se nové rostliny zakoření, přidejte jim i nějaké to hnojivo, abyste podpořili nový růst. Vyberte jim ve svém domě takové místo, které je dostatečně světlé. Tím jim zmírníte ten šok, až je dáte ven na balkón.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!