Březen je ten správný čas pro péči o ovocné stromy
Ovocné stromy jsou zdrojem mnohého chutného ovoce. Abyste si ale zajistili co nejbohatší sklizeň, je již nyní zapotřebí věnovat se ochraně vašich ovocných stromů ale také keřů s drobným ovocem. Tato předjarní péče zahrnuje zejména ochranu stromů před škůdci a chorobami, které jsou v poslední době čím dál častější a rozmanitější.
Ochrana proti škůdcům
Právě březen a začátek dubna je tím správným časem, kdy je potřeba myslet na ochranu svých dřevin přen škůdci, ale také před různými chorobami. Začněte včas a pravidelně dodržujte termíny ochrany po celou sezónu. Pro aplikaci hnojiva je důležité, aby teploty byly alespoň 10 °C. Rozhodně by také nemělo pršet – postřik na stromech musí do večera uschnout. Při aplikaci je důležité, aby bylo bezvětří. Tím zajistíte, že hnojivo půjde tam, kde je ho potřeba a zamezíte přílišnému plýtvání.
Bílení kmenů
Součástí jarní přípravy je také bílení kmenů. To vám může pomoci proti vzniku mrazových desek, působí ale také jako dezinfekce. Další výhodou bílení kmenů pomocí vápna je omezení vzniku zelených povlaků, jako jsou různé mechy a lišejníky, na kůře stromu. Abyste dosáhli co nejmenšího množství škůdců, je zapotřebí veškeré dřeviny řádně očistit – od starých listů nebo nesesbíraného ovoce. Při prořezávání odstraňte veškeré větve, které vypadají nemocně nebo jako by byly napadené nějakými škůdci.
Hlavní zásady při postřiku
Platí, že čím vyšší je teplota při nanášení postřiku, tím účinnější postřik bude. Důvodem je to, že škůdci při vyšších teplotách dýchají intenzivněji a tím se jich více zahubí. Pokud je vlhko nebo do dvou hodin od aplikace postřiku začne pršet, pak bylo stříkání naprosto zbytečné a budete je muset provést znovu. Bezvětří je vaším přítelem, protože když fouká vítr, tak je postřik odnášen i tam, kde jej nechcete. To znamená zbytečné plýtvání postřikovým prostředkem.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!