Břečťan: návod, jak jej rozmnožit

Břečťan

Břečťan je oblíbená rostlina, která je velmi nenáročná na pěstování. Každému z nás se vybaví budovy nebo ploty, které jsou opředené břečťanem – a to i ty opuštěné. To jen svědčí o tom, že břečťan je schopen se přizpůsobit snad jakýmkoli podmínkám, roste i na málo výživné půdě a nevyžaduje žádnou pravidelnou péči. Ta je potřebná jen pro kontrolu růstu, protože břečťan roste opravdu rychle. Pokud máte tuto rostlinu rádi a chtěli byste ji rozmnožit a vysadit i na jiném místě, vězte, že na tom není nic složitého.

Břečťan na zahradě

Břečťan vám na zahradě vyroste během okamžiku. Aby rostl co nejlépe, bude k tomu potřebovat oporu – nějakou zeď nebo altán či mříž. Postačí mu v podstatě jakákoli překážka, po které se bude pnout a šířit dál a dál. K rozmnožení budete potřebovat vrcholové řízky rostliny. Odebírání je velmi triviální: stačí odříznout mladé stonky, které dosáhly délky asi 10 cm. Z těchto řízků odstraňte spodní listy a umístěte je do květináče plného úrodné půdy. Toto zalijte a asi tři týdny udržujte přikryté fólií.

Břečťan

Břečťan: Foto Pixabay

Břečťan umí být rozmarný

Někdy břečťan v zahradě považujeme za plevel, který roste v podstatě sám, někdy je s ním docela práce. Hlavně proto, že sazenice někdy nedrží pohromadě. Kromě toho břečťan nemá rád přesazování, takže po rozmnožení musíte vzít celý obsah květináče i s půdou, ve které se výhonky vyvíjely. K větší pravděpodobnosti úspěchu reprodukčního procesu navíc dochází na jaře: nejčastěji na přelomu dubna a května. Dalším způsobem rozmnožování rostliny je ten, že vezmete velký stonek a pokryjete jej zeminou. Ten by měl po několika týdnech zakořenit. Pak už jen stačí odříznout jej od mateřské rostliny a popřípadě přesadit na jiné místo.

Množení domácího břečťanu

Domácí břečťan není tak odolný při reprodukci. Pokud chcete rozšířit svou sbírku břečťanů, odřízněte zdravé stonky a umístěte je do nádoby s vodou. Položte na slunný parapet a kontrolujte, zda se začínají vyvíjet kořeny. Obvykle trvá několik týdnů, než jsou kořeny v takovém stavu, abyste je mohli zasadit do květináče plného úrodné půdy.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/brectan-bylina-z-fasad-nasich-domu/

Břečťan: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!